כוננות גבוהה במערכת הביטחון: בין השיח על הקמת ממשלת השינוי וכשבוע לאחר שהתנהלו מגעים בישראל ובמצרים בניסיון להוביל לרגיעה ארוכת טווח מול חמאס - נראה כי יש סיבה לדאגה. הרוחות רחוקות מלהירגע ומצביעות על כך שאנחנו בדרך לשבוע מתוח, הפעם בכמה זירות במקביל - במזרח ירושלים, בעזה, וגם בהפגנות ובאיומים שמשוגרים לעבר הפוליטיקאים בימינה. בהערכת המצב שהתקיימה אמש (שבת) הבהיר שר הביטחון בני גנץ, כי ידרוש לבטל את מצעד הדגלים שמתוכנן ליום חמישי הקרוב - על רקע "הרגישות המדינית".

לאחר שבחודש שעבר נקטע המצעד שתוכנן ליום ירושלים בעקבות מטח הרקטות לבירה עם פתיחת מבצע "שומר החומות", מתוכנן אירוע מתקן - אלא שכבר אתמול הוא גרם להגברת המתיחות במזרח ירושלים ומאחוריו עומדים ארגונים ותנועות מהימין, ובראשם הציונות הדתית והאיחוד הלאומי, בהובלת בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר. גם המשטרה תקיים היום הערכת מצב, שבה תחליט אם לאשר את קיום המצעד או למנוע אותו.

בהערכת המצב שקיים גנץ השתתפו הרמטכ"ל, המפכ"ל והיועמ"ש, לצד גורמי ביטחון נוספים - ובה אמר שר הביטחון כי ידרוש שלא לקיים השבוע מצעד דגלים בירושלים במתווה שיצריך מאמץ ביטחוני מיוחד ויכול לפגוע בסדר הציבורי ובתהליכים המדיניים המתקיימים. הוא הדגיש כי על רקע מצבור האירועים הצפויים, יש חובה להתנהל ברגישות מדינית, ביטחונית ואזרחית.

בתוך כך, גורם מדיני גלגל האמש את האחריות בעניין קיום המצעד על המשטרה והדגיש כי "ישראל נמצאת בשגרה ואין מגבלות, ההחלטה אם לאפשר את המצעד היא של המשטרה בלבד. אם המפכ"ל יחליט - הוא יכול להעלות לדיון את הנושא כפי שעשה בפעם הקודמת". מדובר בצעדה של אלפי משתתפים שתעבור דרך כמה שערי כניסה לעיר העתיקה, ולאחר מכן יעברו הצועדים דרך כמה רחובות וסמטאות כולל הרובע המוסלמי עד לרחבת הכותל המערבי.

בכיר לשעבר בפיקוד המשטרה: "מקווה שלא יחזרו על הטעויות, מספיק גפרור קטן כדי להצית מחדש את האזור"

בכיר לשעבר בפיקוד המשטרה, אמר בעניין המצעד כי "אני מקווה שמחוז ירושלים לא יחזור על טעויות שנעשו בחודש האחרון ויביא לידי ביטוי בהחלטתו שיקול מקצועי בלבד נקי מלחץ פוליטי. אדי  הדלק בירושלים עדיין באוויר ומספיק גפרור קטן כדי להצית מחדש את האזור". עוד הוא הוסיף: "ככל שהמשטרה תאשר את הצעדה היא רשאית וחייבת להתערב במסלול הצעדה ולמנוע חיכוך מיותר באזורים אלו. כל מי שפיקד על המחוז הזה יודע היטב שההבדל בין חכם לפיקח נכון במקרה הזה שבעתיים".

מבצע "שומר החומות" אומנם מאחורינו עם הגעה להפסקת אש בתיווך מצרי, אך המצב הרגיש בעזה דורש מצה"ל וממערכת הביטחון להישאר בכוננות גבוהה לנוכח הנפיצות. בסוף השבוע האחרון התפרסם דיווח בעיתון לבנוני, שמקורב לחמאס, שבו נכתב כי בחמאס מאיימים בהסלמה - במקרה שהמענק הקטרי לא יכנס לרצועה במהלך השבוע הקרוב. 

על פי מקורות בארגון הטרור שדיברו עם העיתון הלבנוני, חמאס העביר מסר חריף לישראל באמצעות המתווכים, שלפיו הוא שם על השולחן את האפשרות לחזור להסלמה בגדר המערכת, כמו הפרחת בלוני תבערה, השבת הבלבול הלילי ופגיעה בגדר המערכת - זאת כדי להפעיל לחץ על ישראל.

לפני כשבוע שר החוץ גבי אשכנזי טס למצרים כדי להיפגש עם מקבילו סאמח שוכרי - זהו היה הביקור הרשמי והגלוי לראשונה מאז 2008 של גורם ישראלי במדינה. בה בעת ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל קיים ביקור בישראל, ובמרכז השיחות עמדו: מכלול של סוגיות שדורשת ישראל, כמו גם חילופי שבויים ושיקום הרצועה. הוא נפגש בין היתר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש המל"ל מאיר בן שבת ושר המודיעין אלי כהן.

סינוואר מאיים: "אם העימות יפרוץ שוב - צורת המזרח התיכון תשתנה"

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר השמיע היום שוב איומים ופנה לישראל באזהרה מפני ההשלכות של הסלמה נוספת: "אם העימות יפרוץ שוב - צורת המזרח התיכון תשתנה", אמר. "הוכחנו שיש מי שמגן על מסגד אל-אקצא. יכולנו לזעזע את תל אביב, יש המון דברים גדולים שנסתרים מהציבור. במערכה האחרונה בחרנו לשגר רק את הטילים הישנים, השתמשנו רק במחצית מכוחנו".

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר (צילום: רויטרס)
יחיא סינוואר | צילום: רויטרס

ראש השב"כ בהודעה חריגה: "להפסיק מיד את השיח האלים, מישהו עלול לפגוע בנפש"

 על רקע ההפגנות מחוץ לבתיהם של חברי הכנסת מימינה והגברת האבטחה סביב נפתלי בנט ואיילת שקד בתחילת השבוע בהחלטת קצין הכנסת לנוכח האיומים שקיבלו, ראש השב"כ נדב ארגמן הוציא הודעה חריגה במהלך השבת. בה הוא התריע מפני התגברת והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית בכלל וברשתות החברתיות בפרט. "שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש", הדגיש ארגמן. 

האזהרה של ראש השב"כ‎ (עיבוד: פלאש/90 )
האזהרה של ראש השב"כ | עיבוד: פלאש/90

עוד הוא הוסיף: "לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ, יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם - מוטלת אחריות כבדה בימים אלה. חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו".

גנץ אמר בתגובה להודעתו של ארגמן כי "למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר". גנץ הוסיף: "מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות ואני קורא לכל אחת ואחד, להימנע מכל גילוי אלימות. זו העת, שכלל מנהיגי הציבור יצאו בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".

 

ההסתה נגד נפתלי בנט
ההסתה נגד בנט ברשתות החברתיות

שני חברי הכנסת הבכירים של ימינה מקבלים "סל אבטחה" שכולל כמעט את כל הרכיבים כמו שומרים ליד בתיהם, אבטחה צמודה בכל תנועותיהם וסיורים מוגברים של משטרה באזור מגוריהם. מחוזות תל אביב ומרכז במשטרה קיבלו הנחייה להיערך בכל האמצעים הנדרשים למחאות ליד בתיהם של שקד ובנט, שעם הזמן הופכות סוערות יותר ויותר. בנוסף לכך, קצין הכנסת הורה לעבות את האבטחה סביב בנט, וכעת הוא נוסע ברכב ממוגן.