במקביל למערכה בדרום - ישראל מתמודדת עם הפרות סדר קשות בערים המעורבות: גם הלילה (שישי) נרשמו התפרעויות אלימות במוקדים רבים ברחבי הארץ. החייל שעבר לינץ' ביפו בידי פורעים ערבים נותח הלילה בבית החולים איכילוב בתל אביב בעקבות פגיעת ראש קשה ומצבו מוגדר בינוני. במקביל, נפגעו שני יהודים מירי בלוד ומצבם מוגדר בינוני. ילדה בת 8 נפצעה בינוני מיידוי אבנים לעבר רכב בכניסה ליישוב אבו קוידר שבנגב.

החייל שעבר לינץ' ביפו אמש מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי. צוות של שלושה נוירוכירורגים בכירים הוזעק לנהל את הניתוח המורכב כתוצאה מהפגיעה הקשה ודימום נרחב, אותו הם הצליחו לעצור. ד"ר עידו שטראוס, רופא בכיר במערך הנוירוכירורגי באיכילוב, עדכן כי חל שיפור במצב החייל: "לאחר ניתוח מורכב, מצבו השתפר והוא חזר להכרה מלאה. מצבו מוגדר בינוני ויציב".

החייל סיפר כי פורעים ערבים הכו אותו וריססו אותו בגז פלפל. מצבו הוגדר בהתחלה קל, אבל אז התגלו דימום מוחי ושברים בגולגולת בבדיקות שנערכו לו - ומצבו נעשה קשה.

המשטרה חוסמת את רחוב יפת ביפו (צילום: N12)
שוטרים חוסמים את רחוב יפת, בין בת ים ליפו | צילום: N12
שרפת בית כנסת בלוד
שריפת בית הכנסת בלוד, הערב

אמו של החייל, יוליה, סיפרה על התחושות הקשות: "15 שנה ביפו ואפילו יותר, ובחיים לא האמנתי שנגיע למצב הזה. למרות שכבר שלוש שנים אנחנו לא גרים בעיר, הוא גדל ביפו וכל הילדות שלו הייתה כאן. זה קרה בשדרות ירושלים, ברחוב הראשי, לא ברחוב צדדי. אני בשוק, לא יודעת מה להגיד. רק כשהבנתי שהוא נמצא בידיים טובות ושעוזרים לו נרגעתי. חייבים לעצור את המצב הזה שבו אנשים הולכים ברחוב ומפחדים".

במהלך הלילה הובהל לחדר המיון באיכילוב חייל נוסף בן 19 במצב קל לאחר שהותקף ביפו. החייל יצא, לדבריו, בלבוש אזרחי ממסעדת אבולעפיה - שם נחסם על ידי רכב והופל לרצפה על ידי צעירים ערבים שהתנפלו עליו במכות.

למרות העוצר הלילי שהוטל אמש על העיר לוד, נמשכו ההתפרעויות של צעירים ערבים בעיר. שוטרי מג"ב עצרו הלילה 43 חשודים בהפרות הסדר בעיר. הפרות הסדר כללו יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה על כוחות הביטחון, כמה אירועי ירי, הצתות של בתי כנסת ומקומות ציבוריים וכן קטטות שגרמו נזק רב לרכוש ולתשתיות שבעיר. במקביל, עימותים קשים נרשמו בין שוטרים לאזרחים ערבים ביישובים טמרה וטובה-זנגרייה.

התפרעויות בעיר חיפה
צעירים ערבים נוסעים עם נשקים שלופים ברחובות חיפה

במשטרה סיכמו אמש את האירועים בראייה כלל ארצית באופטימיות זהירה, תוך שהם מציינים שחלה גם ירידה בכמות האירועים וגם ניכרת ירידה בעוצמה שלהם. הדבר מתבטא הן במספרי המעורבים בעימותים בשני הצדדים – יהודים וערבים, הן במספר הנפגעים והן בנזק שנגרם ובמספרי העצורים.

לקראת הערב, אלפי שוטרים נפרסו בערים מעורבות ובנקודות חיכוך ברחבי הארץ מחשש להתחדשות העימותים האלימים בין צעירים יהודים לערבים. בשעות הערב המוקדמות החלו שוטרים לחסום את המעבר בין יפו לבת ים, מחשש להתחדשות המהומות.

מהומות בעיר חיפה
"היו מאות צעירים על הכביש שזרקו אבנים". מהומות בחיפה, הערב

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ביקר אמש בלוד ועמד על היערכות המשטרה במקום. "אנחנו עושים את המירב ואת המיטב כדי לחזק את תושבי לוד", אמר אוחנה. "קודם כל, בוודאי שביחס לפעילות השגרתית של האירועים, לא רק בלוד אלא בכל הערים, זה בוודאי מצריך תגבור משמעותי של הכוחות".

אוחנה הוסיף כי "אנחנו גייסנו את כל פלוגות המילואים של משמר הגבול, גייסנו את פלוגות מאיו"ש והכנסנו אותן לכאן. עיבוי הכוחות הזה אמור לספק פתרונות יותר טובים". לדבריו, "מיניתי מפכ"ל התקפי ויוזם - ואני מצפה לשינוי משמעותי מאוד בשטח. זה לוקח זמן, אבל אין זמן כי השטח בוער ואנחנו צריכים לחזק את הכוחות".