שר הביטחון בני גנץ ליווה היום (שני) את מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין בביקור בסיס נבטים והתייחס להתפתחויות האחרונות באזור. תחילה התייחס גנץ לעצם הביקור של אוסטין, ציין את הקשרים הקרובים שיש לשניים ואמר: "הביקור היום חשוב כי מזכיר ההגנה אחראי לכל הפעילות הצבאית האמריקנית בעולם, הביקור אינו מובן מאליו - הוא משמעותי. ביקור של המזכיר מטעם ביידן מראה על החשיבות שביידן רואה את הדברים. יש ויכוחים על הרבה דברים, אבל הפן הביטחוני ממשיך להתקיים, יש קשר הדוק בין מערכות הביטחון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גנץ אמר כי הוא ואוסטין שוחחו בפגישה ביניהם על שורה של נושאים - מאירן והסכם גרעין, דרך תהליך הנורמליזציה עם מדינות ערב ועד הסכסוך עם הפלסטינים. השר אמר לאוסטין כי ביקורו מהווה "עוגן חשוב לפעילות המשותפת". על המגעים העקיפים שארצות הברית מנהלת עם אירן בניסיון לחזור להסכם הגרעין אמר גנץ כי "הישן לא טוב וצריך להמשיך בלחץ". הוא גם קרא להגיע להסכם שיחמיר עם אירן ושיהיה ללא תאריך תפוגה.

חלק ניכר מדבריו של שר הביטחון התייחסו להדלפות השונות על התקרית בנתנז, אמר כי זו שערורייה שפוגעת באינטרסים של ישראל והודיע: שוחחתי עם היועמ"ש כדי שיפתח בחקירה של ההדלפות. "הפטפטת חמורה, תהיה חקירה של הסיפור הזה. כל אחד מדבר על משהו שקרה או שלא קרה. סיפורי מעשיות תחת ציטוט 'גורמים במערב' פוגעים באינטרסים שלנו. זו שערורייה. תהיה חקירה בטוח במערכת הביטחון. יש דיונים על מדיניות העמימות, על מה לוקחים אחריות ועל מה לא".

שר הביטחון גנץ קיבל את מזכיר ההגנה האמריקאי, לויד אוסטין, בקריה (צילום: פלאש 90)
שר הביטחון גנץ והרמטכ"ל כוכבי במשמר הכבוד ללויד אוסטין אתמול בבסיס הקריה | צילום: פלאש 90
שר הביטחון גנץ קיבל את מזכיר ההגנה האמריקאי, לויד אוסטין, בקריה (צילום: פלאש 90)
גנץ לאוסטין: ביקורך - עוגן חשוב לפעילות המשותפת | צילום: פלאש 90

באשר להדלפות, שר הביטחון הפנה במרומז אצבע מאשימה לכיוונו של נתניהו: "ההתנהגות הפעם חמורה במיוחד אם זה קורה מאינטרסים פוליטיים. ראש הממשלה בעל ניסיון גדול בתחום הביטחוני וצריך להרחיק כל שיקול אחר מההחלטות". מהסיור של אוסטין עולה כי המדיניות האמריקנית לא השתנתה. ארצות הברית לא מדליפה מידע מסווג, למרות שהם יודעים על הפעילויות של ישראל, שגם מודיעה לה עליהן וגם משתפת אותה בפרטים.

על האיום האירני אמר גנץ כי ישראל לא מעוניינת בעימות כולל עם טהרן. "צריך להפעיל את הכוח באופן שקול, אנחנו לא רוצים מלחמה וכל דבר נשקל מול הסיכונים", הסביר. "אירן גרעינית - או פוטנציאל לגרעינית - היא דבר חמור ורע לעולם. זו בעיה עולמית ושל האזור, לא רק של ישראל וזה סדר הדברים. מייצרים מאי יציבות בכל מקום. יכולת גרעינית תתן להם חופת הרתעה והם יהפכו לעוד יותר אגרסיביים. צריך הסכם ללא פגות תוקף. שקיפות על מעשיהם כדי שנוכל, עם העולם, לנטר אותם ושלא ישקרו".

על היחסים האסטרטגיים של ישראל וארצות הברית אמר כי הם "מאוד חשובים לנו. חשוב שנשמר עוצמה צבאית ויש להדק יחסים עם עוד מדינות. צריך שההסכם עם אירן יהיה במקום שאנחנו יכולים לקחת אותו למקום הטוב ביותר לנו. הקשר עם ארצות הברית בעל 4 שכבות - העמים, התעשיות, הממסדי של הארגונים הביטחוניים והרמה המדינית הבכירה. לצערי ראש הממשלה צריך להעצים את הקשר שלו עם ביידן, אני מקווה שהקשר הזה יהיה יותר קרוב".

שר ההגנה האמריקני מבקר בבסיס חיל האוויר בנבטים (צילום: Matty Stern / U.S. Embassy Jerusalem)
שר ההגנה האמריקני מבקר בבסיס חיל האוויר בנבטים | צילום: Matty Stern / U.S. Embassy Jerusalem
שר ההגנה האמריקאי מבקר בבסיס חיל האוויר בנבטים (צילום: Matty Stern / U.S. Embassy Jerusalem)
גנץ, אוסטין ונורקין | צילום: Matty Stern / U.S. Embassy Jerusalem

את הדברים אמר גנץ כאשר ליווה הבוקר את אוסטין בביקור בבסיס חיל האוויר בנבטים, ביחד עם מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין. בדובר צה"ל ציינו כי למזכיר הוצגו אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ומערכות, בהם מטוס ה-F-35, חימושים חדשניים, מערכת כיפת ברזל שנרכשה לאחרונה על ידי האמריקהים, מערכת החץ, קלע דוד, מעיל רוח ונוספים.

במהלך הסיור החליפו השניים תשורות: אוסטין העניק לגנץ תמונה ממוסגרת של מסמך מסווג שהפיצה מחלקת המדינה של ארצות הברית בנושא ההכרה בעצמאותה של ישראל משנת 1948 וגנץ העניק מודל של המערכת הצבאית "קלע דוד", שהיא פיתוח אמריקני-ישראלי משותף. לאחר הסיור ביקרו גנץ ואוסטין ביד ושם ולאחר מכן בהיכל הזיכרון בירושלים.