יוצאי יחידות המסתערבים של מערכת הביטחון הקימו מתחם ייחודי במיני ישראל שבו תוכלו להרגיש מסתערבים, גם אם לכמה שעות בלבד. במתחם אפשר למצוא את כל הדברים שיהפכו אתכם למסתערבים מן המניין. סגן אלוף במילואים ג', אחד ממקימי המתחם ומי שהשתתף בעשרות מבצעים חשאיים, סיפר: "בנינו את משחק הריגול הגדול בעולם – 30 שחקנים שמטיילים ברחובות – מסוקים ויאכטות.

המתחם נקרא "פאודה בייס" על שם הסדרה המצליחה, שסצנות מתוכה מבוססות על מבצעי היחידה שבה שירת סגן אלוף ג'. "תיכנסו למתחם ופתאום תיכנסו לעולם אחר; עולם של תחפושות, בניית סיפורים, ביצוע משימות והצלת המדינה".

פאודה (צילום: רונן אקרמן, באדיבות yes)
פאודה, עונה 2 | צילום: רונן אקרמן, באדיבות yes

עוד הוסיף סגן אלוף ג' כי המתחם מאפשר "לקחת את הכישורים ולנסות למצות אותם: מנוער בסיכון, דרך חברות שבאות ללמוד על עצמן, ועד מכינות קדם צבאיות ותיירים שבאים להכיר את הארץ". גם ראש הממשלה נפתלי בנט ביקר במקום והפגין יכולות מרשימות של ירי באקדח – זכר לשירותו בסיירת מטכ"ל.

במתחם אפשר לקבל הצצה לעולם שרובינו כמעט לא מכירים. הביקור במקום יכלול פקודת מבצע מ-א' ועד ת': תכנון, ביצוע, ובסוף כמובן - גם תחקיר.

אחרי ההכנות, המסתערבים נכנסים לרגע לסרט ומבצעים מעצר בכפר ערבי שנבנה במיוחד במתחם. "הם יורדים לבצע משימה, שהיא משחק ובסוף המשימה הם באים ואומרים: 'אני לא מצליח להבין איך המסתערבים האמיתיים עושים את זה'". 

סגן אלוף ג' פרש רק לפני שנים בודדות – לצד ההנאה שבמתחם, הוא מזכיר לנו מה המטרה האמיתית של המקום: "החבורה הזאת, של עולם המסתערבים, קמים בבוקר ועושים את העבודה שלהם נאמנה ובנחישות".