המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, זרוע היבשה בצה"ל וחברת אלביט מערכות, חושפים היום (ראשון) את הפצמ"ר המדויק ומונחה הלייזר החדש שייכנס לשימוש במערכת הביטחון – "עוקץ פלדה". צפו בתיעוד מהניסוי

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחרונה השלימו הגופים סדרת ניסויי ירי מוצלחת בפצצת המרגמה החדשה, אשר מונחית לייזר ו-GPS, וקוטרה הוא 120 מ"מ. סדרת הניסויים, שנערכה בדרום הארץ, חותמת את שלב הפיתוח של הפצמ"ר "עוקץ פלדה" לקראת מסירתה לצה"ל.

סדרת הניסויים בוצעה באמצעות שתי מערכות מרגמה משולבות צי"ד (מערכת שליטה ובקרה דיגיטלית עבור זרוע היבשה) מפיתוח "אלביט מערכות". הראשונה – ערכת "קשת", המותקנת על גבי נגמ"ש, והשנייה – מערכת "חנית", שהותקנה על רכב שטח 4X4. "עוקץ פלדה" נועדה לאפשר יכולת אש מדויקת וקטלנית במטרות איכות, בשטחים פתוחים ובמתחמים אורבניים צפופים, תוך צמצום נזק היקפי ומניעת פגיעה בבלתי מעורבים. כניסתה לשימוש מבצעי תהווה מהפכה בלוחמה היבשתית ותספק לגדוד הלוחם יכולות חדשות של כוח אש אורגני, יעיל ומדויק בהפעלה עצמאית.

עוקץ פלדה (צילום: דוברות משרד הביטחון)
צילום: דוברות משרד הביטחון

ראש מו"פ במפא"ת, תא"ל יניב רותם, בירך על סיום סדרת הניסויים המוצלחת: "עשר שנות מחקר ופיתוח הביאו אותנו לרגע הזה שבו אנו מעמידים לרשות כוחות החי"ר בצה"ל אמצעי שובר שוויון בשדה הקרב המודרני. הפצמ"ר המדויק מעניק לכוחות החי"ר יכולת אש מדויקת שהייתה עד כה רק לטילים ולחמושים אוויריים. מדובר בפרויקט מורכב מאוד מבחינה טכנולוגית ובמוצר פורץ דרך בקנה מידה בין-לאומי, שמהווה את הסנונית ראשונה בדרך לפיתוח משפחת חימושים מתקדמים נוספים".

יהודה (אודי) ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותעש ב"אלביט מערכות", מסר: "שילוב הפצמ"ר המדויק יהווה קפיצת מדרגה ביכולת סיוע האש ברמה הטקטית ויהפוך את המרגמה מאש סטטיסטית לאש מדויקת. אנו מאמינים כי פיתחנו פתרון יעיל, שמאפשר להגדיל את הקטלניות תוך צמצום משמעותי של הנזק האגבי וההיקפי".

  עוקץ פלדה (צילום: דוברות משרד הביטחון)
צילום: דוברות משרד הביטחון

שר הביטחון בני גנץ הדגיש את תרומתו של האמל"ח לזירת המלחמה הצה"לית המודרנית ואת השפעתו על חיי האדם בזירת הקרב ואמר: "'עוקץ פלדה' תשתלב היטב עם שינויי התפיסה של תר"ש תנופה בצה"ל ועם הצורך ביכולות המותאמות ללחימה מול אויבים שמסתתרים בתוך אוכלוסייה אזרחית, תוך עמידה באמות המידה המשפטיות והערכיות שמנהיגה מדינת ישראל".