בג"ץ קבע היום (שני) ברוב של שני שופטים מול אחד שאין להרוס את בית המחבל הפלסטיני נזמי אבו-באכר מחברון, שפגע באמצעות בלוק בראשו של לוחם צה"ל עמית בן יגאל והביא למותו. אבו-באכר, תושב הכפר יעבד, מואשם בגרימת מוות בכוונה ובשיבוש הליכי משפט. אבו-באכר מתגורר במבנה ממנו הושלכה האבן הקטלנית לעבר עמית בן יגאל ז"ל. השופט קרא: "איש מבני הבית לא ידע ולא היה מעורב במעשיו של המפגע". ברוך בן יגאל: "הורדתי את הדגל לחצי התורן, אני מרגיש מושפל".

לקריאת ההחלטה המלאה של שופטי בג"צ - לחצו כאן

עם הגשת כתב האישום נגד אבו באכר, הודיעו בצה"ל על כוונתם להרוס את הבית ממנו הושלך הבלוק לעבר כוח צה"ל, וכן הדירה בה מתגורר המחבל בבניין עם משפחתו. בצה"ל כבר ביצעו מיפוי מלא של הבניין והדירה. בני משפחתו של אבו-באכר הגישו, במסגרת הזכות הניתנת להם, עתירה לבג"צ בניסיון למנוע את הריסת הבית.

המחבל שהרג את עמית בן יגאל ז"ל
המחבל בבית המשפט, ארכיון

השופטת וילנר סברה כי יש לדחות את עתירת המשפחה, ולאפשר לצה"ל להרוס את בית המחבל שמואשם שגרם למותו של עמית בן יגאל. "אני סבורה כי חומרת המעשה המיוחס למפגע, על תוצאתו הקטלנית והקשה, כמו גם זיקתו המובהקת של המפגע לדירה, השימוש שנעשה במבנה שם ביצוע הפיגוע, וכן התשתית הראייתית העומדת נגד המפגע – כל אלה מלמדים על מידתיות הצו שהוצא ביחס לדירה, ועל נחיצותו לשם הרתעה מפני פיגועים נוספים", כתבה.

מנגד, השופט מזוז סבר כי יש לקבל את העתירה ולמנוע את ההריסה, אך לאפשר לצה"ל לאטום את החדר בו ישן המחבל באותו הלילה. עדיין לא ניתן להתעלם מהפגיעה הקשה הכרוכה בכך בבני משפחתו החפים מפשע – להם לא מיוחסת כל מעורבות בפיגוע", כתב השופט מזוז. "בנסיבות אלה אני סבור כי בענייננו עקרון המידתיות מחייב מיתון הפגיעה, על ידי המרת ההריסה באטימה חלקית של הבית".

הכנות להריסת בית המחבל נזמי אבו באכר (צילום: דובר צה"ל)
מיפוי בית המחבל בכפר יעבד, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

השופט קרא הצטרף לעמדת השופט מזוז וטען כי אין עילה להרוס את בית משפחת המחבל: "מידת הדין תמוצה עם המפגע זה יבוא על עונשו. אך אין להשליך את תוצאות מעשיו על מי שלא חטאו. אינני סבור כי בנסיבות אלה יש להעניש את אשתו וילדיו של המפגע על ידי הריסת קורת הגג שעל ראשם".

ברוך בן יגאל, אביו של עמית, הגיב להחלטה ופרסם תיעוד ברשתות החברתיות שבו הוא מסביר מדוע הוריד את הדגל לחצי התורן:  "כרגע הורדתי את דגל ישראל לחצי התורן שיראו כל עם ישראל. דיברתי עם נפתלי בנט שהיה שר הביטחון בזמן שעמית נפל, אמרתי לו שאני מרגיש מושפל. הדגל לא צריך למעלה ביום הזה, זה יום לא טוב לעם ישראל. חיילי צה"ל הלוחמים הטהורים שלנו. שהשם ישמור אותם".

הרוחות במערכת הפוליטית סערו בעקבות החלטת בג"ץ. ראש הממשלה נתניהו הגדיר זאת "החלטה אומללה". "אני דורש לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב. אסור לתת רוח גבית לטרור", כתב. "המדיניות שלי כראש ממשלה היא להרוס בתי מחבלים ואני מתכוון להמשיך בה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות