כ-10 שנים לאחר הפיגוע, שב"כ עצר השבוע את עבדאללה דע'מה בן ה-38, פעיל טרור מרצועת עזה, כך הותר היום (ראשון) לפרסום. דע'מה נעצר על רקע חשד שהיה מעורב בהיתקלות על גבול רצועת עזה שבה נהרגו 2 לוחמי צה"ל – רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסטקי ז"ל. מהחקירה עולה שדע'מה שימש כמפקד בארגון טרור ברצועת עזה עד למעצרו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דע'מה נעצר במעבר ארז, כשהיה בדרך לתרום מח עצם לקרוב משפחה שלו שמאושפז בישראל. לאחר שנעצר הוא נחקר על-די שב"כ והמשטרה, ובחקירה עלה שהוא היה מעורב במה שהוגדר על ידי השב"כ כ"פיגוע רצחני" שאירע ב-26 למרץ 2010 על גדר הגבול ברצועת עזה, בקרבת היישובים נירים ועין השלושה. בתקרית נהרגו שני חיילי צה"ל ונפצעו שני חיילים נוספים.

היום הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, המייחס לדע'מה עבירות של שידול לרצח חיילי צה"ל, ניהול בארגון טרור וחברות בארגון טרור.

הפיגוע תוכנן על ידי ארגון שהדאא' אל-אקצא החל מספטמבר 2008, ובוצע בפועל במרץ 2010, בעוד שבפועל ארגון הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות על ביצוע הפיגוע. מהחקירה עולה כי סמוך ליולי 2008, עבדאללה, שהיה פעיל בארגון, הסכים יחד עם פעיל נוסף להצעת הארגון לבצע פעילות טרור נגד ישראל ולגייס לשם כך פעילים נוספים.

גבול עזה, ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
פעלו להניח מטען נגד כוחות צה"ל, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

עבדאללה ועדנאן גייסו עזתי בשם בסאם אבו דגמה לשורות הארגון, וזאת לצורך ביצוע הפיגוע. דע'מה שימש כמפקדו של באסם בחוליה.

גייס פעילים כדי שיניחו מטענים נגד כוחות צה"ל

במסגרת ההכנות לפיגוע, איתרו חברי החוליה מיקום מתאים לביצוע הפיגוע סמוך לגדר המערכת, בקרבת אדמתו של בסאם. כמו כן, חברי החוליה גיבשו מתווה להנחת מטען כנגד כוחות צה"ל הפועלים בגזרה וגייסו פעילים נוספים לשורותיהם. עוד עלה בחקירה כי חברי החוליה אישרו את מתווה הפעילות עם הארגון, שהיה אמור לספק להם את מטען החבלה למימושו.

"עד יום מותי תאפשר לי להריח את ריח בני" (צילום: עידו קרני, קשת 12, בית אבי חי)
בנה של מרים פרץ, ארכיון | צילום: עידו קרני, קשת 12, בית אבי חי

החוליה פעלה להוצאת התוכנית לפועל, תוך ניסיונות של דע'מה להשיג מטען מתאים מארגון הטרור. לאחר מספר ניסיונות כושלים לקבלת המטען וסמוך לפני מועד האירוע, השיג בסאם מטען ונשק לביצוע התוכנית מארגון הג'יהאד האיסלאמי. מהחקירה עולה שדע'מה שידל את בסאם לפגוע בחיילי צה"ל.

בסאם עצמו נהרג במהלך ניסיון הטמנת מטען נגד כוחות צה"ל על גדר המערכת ברצועת עזה. מבחינת דע'מה, מבחינת מעורבותו בתוכנית לפגוע בחיילי צה"ל, עלה בחקירה כי עבדאללה שימש בתפקיד פיקודי בארגון הטרור והיה מעורב בפעילות נגד כוחות צה"ל עד ליום מעצרו.

אמו של אילן סביאטקובסטקי: "הכאב עדיין גדול" 

 

 טרם הפרסום בתקשורת, ש', ראש חטיבת הסיכול של השב"כ ברצועת עזה, עדכן את מרים פרץ ואת ילנה סביאטקובסקי על תפיסת המחבל שהיה מעורב בפיגוע שבו נפלו הבנים שלהן. מרים פרץ הודתה לש' ואמרה שכך מנחילים תודעת נצחון לדורות הבאים, שגם אחרי שנים רבות שב"כ לא שוקט וממצא את הדין עם כל מי שפגע בחיילי צהל ובאזרחים. לצד הבעת הצער, ש' הדגיש בפני המשפחות שהשב"כ רואה בחקירה הזאת מה שמכונה "סיכול נשמה".

"אני לא מרגישה שמדובר בסגירת מעגל", אמרה ל-N12 ילנה, אמו של אילן סביאטקובסקי. "הכאב הוא כל כך גדול שדבר לא יעזור. אני מקווה שהמחבל יקבל את העונש כמו שצריך אבל הכאב לא עובר. מוזר שלקח 10 שנים לתפוס את המחבל".

אחיו של אילן, אריק, סיפר גם הוא ל-N12 על הרגשות שהציפו אותו כששמע על לכידת המחבל: "אני ברגשות מעורבים, מצד אחד אני שמח שהוא נעצר אבל מצד שני זה לא יחזיר את אח שלי, זו רק נחמה קטנה. זה די הזוי שלקח כל כך הרבה זמן לתפוס אותו. אומרים שזה הוא, אבל אין לי דרך לדעת שזה אכן מי שהרג את אח שלי. אני הבנתי מההורים שלי שהתקשרו מגולני ומשב"כ והיודיעו להם על זה שהחשוד נלכד".

נורית לקסר השתתפה בהכנת הכתבה