דובר צה"ל דיווח היום (שני) על אירוע ביטחוני במרחב הר דב. חמישה פעילי חיזבאללה ניסו לחדור לאחד המוצבים בגזרה - ונתקלו בבתגובה מהירה של צה"ל, שהשיב באש לכיוון מקורות הירי. אין נפגעים בצד הישראלי, דיווחים סותרים על מצב המחבלים. לאחר ניסיון החדירה הורגשה פעילות ערה חיל האוויר, תותחנים וטנקים. שעה ורבע לאחר התקרית, פיקוד העורף הודיע על הסרת המגבלות ופתיחת הצירים לתנועת אזרחים - התושבים יכולים לחזור לשגרה מלאה. רשת אל מיאדין: "אין אף הרוג לחיזבאללה".

כל מה שידוע בשלב זה על התקרית:

- כוח חיזבאללה ניסה לחדור למוצב גלדיולה
- צה"ל פגע בחולייה מעט אחרי שחצתה את הגבול
- אין נפגעים ישראלים
- הנחיה לתושבים ומבקרים באזור: חזרה לשגרה מלאה

סמוך לשעה 17:00 עדכן צה"ל אודות האירוע. על פי ההודעה, צה"ל סיכל פיגוע של חוליית מחבלים בהר דב -ללא נפגעים לכוחותיו. מפרטים ראשוניים של האירוע עולה כי חוליית מחבלים ביצעה חדירה של מספר מטרים בודדים מעבר ל"קו הכחול" לשטחה הריבוני של מדינת ישראל.

גבול לבנון, היום
גבול לבנון, היום | צילום: חדשות

"התצפיתניות זיהו את החוליה, והמחבלים היו בשליטת תצפית ואש לאורך כל האירוע", אמר דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן. כוחות צה"ל פתחו באש לעבר המחבלים, בין היתר בירי נק"ל, מקלעים, טנק, ומיסוך המרחב באמצעות מטחי עשן ארטילריים. ד

ובר צה"ל אמר כי החוליה נמלטה לשטח לבנון וציין כי בשלב זה לא ידוע באופן ודאי מצב המחבלים, זאת לאחר שקודם לכן דווח כי הם חוסלו. ברשת אל מיאדין הלבנוני נטען כי אין הרוגים לחיזבאללה בתקרית. במהלך האירוע דווח גם על חשד לירי לעבר טנק צבאי.

"האירוע עדיין מתנהל", הוסיף דובר צה"ל, "ימים מורכבים ומתוחים לפנינו, אנחנו ממשיכים לפעול על מנת להגן על הגזרה". הוחלט על הסרת המגבלות ופתיחת הצירים במרחב לתנועת אזרחים - התושבים יכולים לחזור לשגרה. דובר יוניפי"ל: נמצאים בקשר עם כל הגורמים ועוקבים אחר המצב בגבול לבנון - ישראל.

מתיחות בגבול הצפון, כוחות בגבול הצפון
מתיחות בגבול הצפון, כוחות בגבול הצפון | צילום: דוד כהן, פלאש 90

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה בתגובה למעורבות התצפיתניות בסיכול הפיגוע כי "ישראלים רבים חבים את חייהם לתצפיתניות צה״ל האמיצות בכל ימות השנה וגם בתקרית היום. אני מקווה שהצלחתן הנוספת היום תשתיק את כל מי שפועל נגד שילוב נשים בכל יחידות צה"ל. עם ישראל כולו גאה בכן - בנותנו על המשמר".

נתניהו מכנס לדיון בקריה

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ עודכנו בפרטים במהלך ישיבות הסיעה של הליכוד וכחול לבן - שהופסקו בשל ההתפתחויות. "אנחנו באירוע ביטחוני לא פשוט", אמר נתניהו כשקטע את ישיבת סיעת הליכוד. שר הביטחון גנץ ערך התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל וקיבל עדכונים על האירוע. במקביל, נתניהו יצא לעבר הקריה בת"א וכינס דיון ביטחוני בלשכתו.  

שר הביטחון כינס בלשכתו קצינים בכירים לעדכון ראשוני
שר הביטחון בני גנץ כינס בלשכתו את קציני צה"ל | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בלבנון מדווחים על תנועה ערה של כלי טיס ישראליים באזור הגבול. במקביל, חיזבאללה שידרו תמונות מהגזרה - אך לא הייתה הודעה על נטילת אחריות.‎

הדיווח התקבל דקות בודדות לאחר שראש הממשלה נתניהו שיגר איום לעבר חיזבאללה ואירן: "אנחנו עוקבים כל הזמן על מה שמתרחש בגבולנו הצפוני. כשאני אומר 'אנחנו', זה אני, שר הביטחון, הרמטכ"ל - כולנו יחד. המדיניות שלנו ברורה. ראשית, אנחנו לא מאפשרים לאירן להתבסס צבאית בגבולנו עם סוריה. זוהי מדיניות שקבעתי לפני שנים, אנחנו מחזיקים בה בעקביות".

אירוע בטחוני במרחב הר דב
אירוע בטחוני במרחב הר דב
מתיחות בצפון, הר דב, צה
מתיחות בצפון, הר דב, צה"ל, לבנון

"שנית, לבנון וחיזבאללה יישאו באחריות לכל התקפה שתצא משטח לבנון נגדנו", הוסיף נתניהו. "שלישית, צה"ל ערוך לכל תרחיש. אנחנו פועלים בכל הזירות למען ביטחון ישראל - קרוב לגבולותינו והרחק מגבולותינו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השתתפו בהכנת הכתבה: ניר דבורי, גיא ורון, ירון שניידר, רוני דניאל, אוהד חמו, גאנם איברהים