בסוריה דיווחו לפנות בוקר (שני) על תקיפה שבוצעה בידי ישראל באזור דמשק. לפי הדיווח, מערכות ההגנה האווירית הופעלו בעקבות שיגור של כמה טילים, שהגיעו מכיוון דרום לבנון. בסוכנות הידיעות הסורית "סאנא" נטען כי מרבית השיגורים, שהגיעו לטענתם ממטוסי קרב ישראלים ששהו בשמי לבנון, יורטו. דיווחים בסוריה: 7 נהרגו בתקיפה דרומית לדמשק - 4 פעילי מיליציות הקשורות לאירן ו-3 אזרחים נהרגו, ביניהם ילד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ב"סאנא" ציטטו מקור צבאי סורי, שטען כי בשעה 4:55 בדיוק מטוסי קרב ישראלים שיגרו קבוצת טילים משטחה של דרום לבנון לעבר סוריה. לדבריו מערכות ההגנה האווירית יירטו את מרבית הטילים לפני שהגיעו ליעדם בסוריה. לאחר מספר שעות החלו בסוריה דיווחים רבים על תוצאות התקיפה: סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה דיווחה על 3 אזרחים שנהרגו, ביניהם ילד. רשת אל-ערבייה דיווחה שפעילי מיליציות הקשורים לאירן נהרגו בתקיפה. במרכז הסורי לזכויות אדם טענו שבתקיפה נהרגו חמושים לצד אזרחים סורים.

שר הביטחון בנט רמז אתמול לחידוש קרוב של מדיניות התקיפות הישראליות בסוריה. במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה אמר בנט: "תהיו עם אוזניים ערניות לדברים ואתם תראו או תשמעו. לא רק שאנחנו ממשיכים לבלום את ההתבססות האיראנית בסוריה, אנחנו עברנו חד משמעית מבלימה לדחיקה החוצה". עוד הוסיף שר הביטחון: "במקביל (לעיסוק היחידות המיוחדות של צה"ל במשבר הקורונה) - לא ינום ולא יישן צה"ל. אני קובע, זה ביתר שאת, בעוצמות שלא ידענו בעבר, וזה מצליח".

נפתלי בנט, שר הביטחון, ביקור, פיקוד צפון (צילום: אריאל חרמוני, משרד התחבורה)
צילום: אריאל חרמוני, משרד התחבורה

עוד אמר אמש בנט: "אירן לא נחה לרגע, היא מנסה כל הזמן להתבסס. אבל גם אנחנו לא. אני לא חושב שידה של אירן על העליונה. אנחנו נחושים, אנחנו נחושים יותר, ואני אגיד לכם למה - בשביל אירן, סוריה זו הרפתקה רחוקה 1,000 קילומטר מהבית. בשבילנו זה החיים. אנחנו הרבה יותר נחושים. חיילים אירנים שבאים לאדמת סוריה ופועלים בה - דמם בראשם. הם מסכנים את חייהם, משלמים בחייהם וימשיכו ביתר שאת. אנחנו לא נוותר ולא נאפשר הקמת בסיס אירני קדמי בסוריה".

ביום שני שעבר, לפני שבוע בדיוק, דיווחה סוריה על תקיפה נוספת שלטענתה ביצעה ישראל בשטחה, באזור תדמור שבמרכז המדינה. הטלוויזיה במדינה טענה כי "מספר מטרות עוינות" הופלו באזור העיר תדמור - וייחסה את הפעולה לישראל.

תקיפה ישראלית בסוריה
תקיפה בסוריה

לפי כמה דיווחים, יעד התקיפה היה בסיס T4 שבמחוז חומס - אתר שבו פעלו בעבר כוחות אירנים והותקף כמה פעמים. בטלוויזיה הסורית נטען כי היירוט בוצע באזור העיר העתיקה תדמור וברשת אלמיאדין נאמר כי "התקיפה הישראלית כוונה נגד מטרות צבאיות בצפון נמל התעופה תדמור".

כמה ימים קודם לכן, ב-15 באפריל, דווח על תקיפה שביצע מל"ט ישראלי בגבול סוריה-לבנון. מקורות שונים ייחסו אותה גם כן לישראל, ונטען שהיא כוונה נגד פעיל בכיר בארגון חיזבאללה בשם עמאד כרימי. בסוף השבוע פורסם ברשתות תיעוד ממצלמות האבטחה במקום, שבו נראים הנוסעים ברכב בורחים ממנו רגע לפני התקיפה.