פרסום ראשון: ברקע השיח בישראל על הסיפוח, הרשות הפלסטינית עצרה בשבוע האחרון שלושה צעירים ממחנה הפליטים בלאטה שעל פי החשד התכוונו לבצע פיגועים נגד כוחות צבא או מתנחלים באזור חווארה בשכם, כך פורסם הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע. ברשות הצעירים התגלו שני רובי קרלו מאולתרים, והשלושה עצורים בשעה זו בכלא ג'נייד. ברשות הפלסטינית יקיימו מחר ישיבה על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה ועל נושא הסיפוח שהפך נושא שיחה מרכזי ברשות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המעצר הזה מעיד שהרשות הפלסטינית ממשיכה במאבק בטרור וגם בתיאום ביטחוני עם ישראל כרגיל, למרות שני האלמנטים שמייצרים מתיחות - גם ההידרדרות הכלכלית המהירה והקשה בשטחים, וגם השיח על החשש מסיפוח ישראלי.

אבל עדיין, ישראל צריכה להיות מוטרדת משני הדברים הללו. המצב הכלכלי בשטחים הולך ומידרדר מאוד בעקבות הקורונה. שיעור המובטלים ברשות הפלסטינית עלה בתוך חודשיים מ-15 ל-35 אחוזים, והתמ"ג ב-2020 צפוי לרדת ב-13 וחצי אחוזים יחסית ל-2019, כך לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית. מלבד זאת, השיח על הסיפוח הולך ומשתלט אט אט על סדר היום ברשות הפלסטינית.

אומנם לשני הנושאים הללו פוטנציאל לעידוד אלימות, אבל כרגע אין עידוד לאלימות - לא מצידה של פתח, ולא מצידה של הרשות הפלסטינית. יש שם הבנה שאלימות עשויה לתמוך דווקא באויבים שלהם, בחמאס. ישיבת ההנהגה הפלסטינית שהייתה אמורה לדון בזה נדחתה למחר, אבל ספק גדול אם יינקטו שם צעדים כלשהם או יקבלו החלטות דרמטיות יוצאות דופן.  

המלך הירדני עבדאללה אמר אתמול בריאיון לעיתון דר שפיגל שאם ישראל תספח את השטחים באופן חד-צדדי זה יוביל להתנגשות גדולה בין המדינות. "מנהיגים שדוגלים בפיתרון של מדינה אחת אינם מבינים מה פירוש הדבר. מה יקרה כאשר הרשות הפלסטינית תתמוטט? יהיה יותר כאוס וקיצוניות באזור". אמר עבדאללה. "אם ישראל תספח חלקים מהגדה המערבית ביולי, הדבר יוביל להתנגשות גדולה עם ירדן".