בצל המתיחות הביטחונית ההולכת וגוברת של הימים האחרונים, הערב (רביעי) נרשמה עליית מדרגה נוספת. מדובר צה"ל נמסר כי סמוך לשעה 21:30  זוהו שני שיגורים של פצצות מרגמה מעזה לעבר שטח ישראל. כתוצאה מהשיגורים, הופעלו התרעות בשטחים פתוחים בלבד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השיגורים הערב מצטרפים לשורה של עיומתים אלימים בין כוחות צה"ל לבין הפלסטינים בשטחים, שמאז פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ הולכים ומתרבים גם הם. עד כה, למרות איומי אבו-מאזן, התיאום הביטחוני בין הצדדים עדיין נמשך ונראה כי מדובר בתקריות נקודתיות ללא הנחיות מפורשת מלמעלה. יחד עם זאת, במהלך הלווייתו של הפלסטיני בן ה-17 שנורה היום למוות בחברון לאחר שיידה בקבוקי תבערה לעבר כוח צה"ל, נשמעו קריאות מפורשות לחמאס בעזה לנקמה באמצעות ירי רקטי לישראל.  

חזית עימות נוספת ומטרידה למדי שמתפתחת לאחרונה בין הצדדים היא מלחמת סחר. בתגובה להחלטת שר הביטחון בנט לעצור הכנסה של התוצרת החקלאית מהשטחים לישראל, החל ממחר הרשות הפלסטינית צפויה למנוע הכנסה של פירות, ירקות, מים ומשקאות קלים מישראל. 

בתוך כך, גם טרור הבלונים מרצועת עזה עומד בתקופה האחרונה בסימן של ריבוי, זאת נוסף לירי הרקטי שהולך ומתחדש גם הוא מפעם לפעם. ולמרות שאף אחד מהצדדים לא מעוניין לשבור את השקט היחסי שעדיין נשמר, בצה"ל מודאגים מכך שהמשך הירי יביא להסלמה.

תרגיל מטכ"לי נרחב בצה"ל  (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל מטכ"לי נרחב בצה"ל | צילום: דובר צה"ל

בצל ההתחממות הביטחונית, צה"ל סיים הערב תרגיל מטכ"לי נרחב שדימה לחימה במספר זירות במקביל. מדובר צה"ל נמסר כי במסגרת התרגיל שהתקיים במהלך השבוע האחרון תורגלו תכנון מטרות במספר זירות וכן תרחישים שונים בדגש על שיתופי פעולה, תכנון רב מערכי והפעלה בחירום.

עוד נמסר כי במהלך התרגיל נעשה לראשונה שימוש במערכת התקשובית 'מעגל האש' ש"מאפשרת קישוריות רב זרועית ומהווה קפיצת מדרגה בקטלניות וביכולת התקיפה של צה"ל". בצה"ל הסבירו כי התרגיל התבצע בשיתוף פעולה עם אגף המבצעים, פיקוד הצפון, פיקוד הדרום, זרוע היבשה, האוויר והים, אגף המודיעין ואגף התקשוב וההגנה בסייבר.

תת-אלוף אבירם סלע, קצין תותחנים ראשי, הסביר כי "לתפוקה המבצעית של מערכת תקיפת המטרות, משקל משמעותי ביכולת ההכרעה של צה"ל, בכל זירות המבצעים והחזיתות. תרחיש הייחוס שתורגל אתגר את יכולות האש באופן עצים והצריך סנכרון מיטבי בין כלל המאמצים המרכיבים אותה. ניתן להצביע על כשירות גבוהה של המפקדות והמפקדים בתחום הפעלת האש, כמו גם על מוכנות ודריכות המערכת המבצעית כולה".