עוברים דרך הגדר לישראל בכל יום, בצה"ל מגיבים בירי חי: אלפי פלסטינים עוברים מדי יום מהשטחים הפלסטיניים לישראל - דרך הגדר שנבנתה בעלות של מיליארדים ושאמורה למנוע כניסה לא מבוקרת לארץ. עשרות פתחים קיימים בחלק הצפוני של גדר ההפרדה – פתחים שנפתחו בתקופה האחרונה ושדרכם מגיעים אלפי פועלים לעבודה בשטח ישראל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר הכתבה ששידרנו בשבוע שעבר, בה תיעדנו את המציאות המחוררת של גדר ההפרדה במסגרתה עשרות פועלים פלסטינים נכנסו באין מפריע לישראל מול המצלמה שלנו, הגיעו אלינו עדויות על קיומן של עשרות פרצות בגדר ההפרדה בצפון הגדה - מציאות שמזכירה כמעט את הימים שלפני בניית הגדר. 

"אני כן חושש מהצבא אבל אני צריך להתפרנס", אומר לנו פלסטיני שעבר דרך אחד הפתחים שבגדר לעבוד בבאקה אל גרבייה. "אומרים שיש המון פרצות בגדר, שבכל יישוב יש שבע, שמונה... יש המון. בכל עשרה מטרים יש פרצה", מספרים לנו פלסטינים שנוהגים לחצות את הגדר מדי יום. 

חדירות דרך גדר ההפרדה (צילום: החדשות 12)
עשרות פרצות בגדר ההפרדה בצפון הגדה | צילום: החדשות 12כל מה שצריך לעשות כדי לחצות מהשטח הפלסטיני לישראל סמוך לבאקה אל גרבייה הוא פשוט לחצות תעלה – ולעבור דרך הפרצה בגדר. כך עשינו בשעת צהריים מבלי שאף אחד מסביב הפריע. הפועלים באזור הזה מדברים על לא פחות מ-25 פרצות רק באזור הזה.

התיקונים לא עוזרים? ירי חי של החיילים מרתיע 

רק לפני חצי שנה, צה"ל תיקן חלק מהפרצות בעלות של חצי מיליון דולר. אלא שזמן קצר מאוחר יותר הגדר נפרצה שוב. ואולי לאף אחד אין באמת אינטרס אמיתי לתקן את הגדר. ככה זה כשרבבות שוהים בלתי חוקיים נכנסים לישראל, עובדים בארץ, מרוויחים אלפי שקלים בחודש, משכורות עתק במונחים פלסטיניים, והכסף הזה הוא אחת הסיבות לשקט וליציבות בגדה.

עבד אל-כרים סעדי, תחקירן "בצלם", סיפר לנו על מקרה שבו פלסטיני פירק את השער, חיילי צה"ל הציבו מארב והתחבאו בצד השני של התעלה, ואז ירו ופצעו אותו. העדות הזו היא רק אחת מתוך יותר מ-20 מקרים של פצועים פלסטינים שנורו בשבועות האחרונים על ידי חיילי צה"ל סמוך לגדר. כולם נורו ברגליהם בלבד ונפגעו מכדורי רוגר, שמוגדרים משפטית כירי חי.

חדירות דרך גדר ההפרדה (צילום: החדשות 12)
פלסטינים שחצו את גדר ההפרדה נפצעו מירי צה"ל | צילום: החדשות 12"באנו להיכנס כמו בכל יום ולעבוד באזור באקה וג'ת", מספר אחמד, בן 20 שנורה לפני כחודשיים. "עבדתי שם בנגרות. בלי שום אזהרה ירו לי ברגל שמאל. לא נפלתי, אז ירו בי ברגל השנייה. נפלתי על הקרקע והגיעו חיילים שביצעו בי פעולות עזרה ראשונה. חשבתי שמקסימום יעצרו אותי ויכניסו אותי לכלא". בכפר קפין פגשנו צעיר נוסף שנפגע מירי עם סיפור כמעט זהה.

בצה"ל אומרים שמי שנורה הם בהכרח אנשים שהיו מעורבים בפגיעה בגדר עצמה. ובינתיים, המציאות הזו של עשרות פתחים בגדר של היעדר גבול אמיתי וכאשר שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי, זקוקים לידיים עובדות מצד אחד ולפרנסה מצד שני, תמשיך לבלבל את כולם. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ״צה"ל פועל מדי יום במגוון אמצעים בהתאם לכללי הפתיחה באש. במקרים המתוארים, המסתננים ניסו להיכנס לשטח ישראל תוך השחתת הגדר. כוחות צה"ל הגיבו בהתאם לכללים. צה״ל בוחן ומתחקר כל מקרה לגופו, במטרה לשמור על הביטחון ולצמצם פגיעה באזרחים״.