הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה הקרובה לדיון - לראשונה מזה חודשיים. זאת, בצל הערכות במערכת הביטחונית שאירן עלולה לגלות תוקפנות כלפי ישראל כפי שעשתה בסעודיה. עוד על סדר היום הביטחוני: מפגן כוח שקיים ארגון הג'יהאד האסלאמי לרגל 32 שנים להקמתו, כשבמהלך העצרת ההמונית שקיים הוצגו רקטות וטילים חדשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבוע שעבר הסביר ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך טקס השבעת חברי הכנסת ה-22 כי הקמת ממשלת אחדות היא צו השעה - ושיש לכך הצדקה ביטחונית מובהקת: "אנחנו עומדים היום בפני אתגר ביטחוני ענק שגדל והולך משבוע לשבוע, בחודש-חודשיים האחרונים ובמיוחד בשבועות האחרונים - זה לא ספין או גחמה, מי שיודע את הפרטים יודע עד כמה שהם נכונים". 

מפגן הכוח של הג'יהאד האסלאמי
מפגן כוח של הג'יהאד האסלאמי | צילום: TPS

"אירן הולכת ומתחמשת", הוסיף נתניהו. "התעוזה שלה והחוצפה שלה הולכים וגוברים. היא תוקפת את נתיבי השיט הבינלאומיים, תוקפת בכל המקומות וגם תוקפת ישירות כלי טיס של ארה"ב ועכשיו את שדות הנפט בסעודיה, והיא אומרת בצורה הכי ברורה - ישראל תיעלם. זה ציטוט ולא תאוריה".

רה"מ המשיך והדגיש: "הם מאמינים בזה. הם חותרים לזה, ואנחנו צריכים לקחת אותם במלוא הרצינות. המציאות הזאת מחייבת אותנו להתעצם, להתחמש ולהמציא בידי לוחמינו וחיילינו כלי הגנה והתקפה בהיקף בעוצמה ובאיכות שלא הייתה לנו עד עכשיו זכרו ורשמו את דברי - הדבר הזה קורה מסביבנו ויש לו השלכה מיידית".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס גם הוא לאיומים על ישראל. "הקמת ממשלה איננה משאלת לב חברתית", אמר. "בימים אלה יותר מתמיד היא צורך כלכלי ביטחוני שכמותו לא ידענו כבר שנים רבות ויודעים זאת חברי ועדת החוץ והביטחון".

בתוך כך, בליל שישי האחרון זוהו שני שיגורים מרצועת עזה שלא חצו לשטח ישראל. התרעת צבע אדום הופעלה בקיבוץ כיסופים, ומהמועצה האזורית אשכול נמסר כי לא היו נפילות בשטחה. מוקדם יותר באותו היום התפוצץ מטען בייצור עצמי סמוך לעמדת צה"ל בקרבת העיירה בית אומר בגוש עציון. הלוחמים זיהו מטען נוסף על יד העמדה, נטרלו אותו ועצרו חשוד ששהה בסמוך לעמדה.

כמו כן, עימותים נרשמו ביום שישי בין כוחות צה"ל למפגינים הפלסטינים שהגיעו למחות בגבול הרצועה. משרד הבריאות בעזה דיווח כי פלסטיני אחד נהרג בעימותים ו-11 נוספים נפצעו. במהלך המהומות פגע בקבוק תבערה שזרקו המפגינים בג'יפ צה"לי, ודווח על ניסיונות לחצות את הגדר שנבלמו בירי של כוחות צה"ל.