על רקע ההסלמה הביטחונית, תושבי שדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון ושדרות קיבלו היום (רביעי) התרעה ממוקדת במסגרתה התבקשו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים, זאת בשל חשש מחדירות מחבלים ליישובים או ירי של טילי נ"ט. תושבי אשכול לא קיבלו התראה דומה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמים ביטחוניים ומדיניים מבהירים שישראל רוצה לסיים את האירוע - "פנינו לא בהסלמה" - מכיוון שההישג הגדול כבר הושג עם חיסול הבכיר. דובר צה"ל הודיע כי צה"ל תקף יעדי טרור של ארגון הגא"פ ברצועת עזה. מדובר בגל תקיפות נגד "מטרות עומק" של הג'יהאד האסלאמי, בהן מחסני רקטות.

דובר הג'יהאד האסלאמי התפאר במספר הישגים צבאיים במהלך ההסלמה ומקורות בקהיר מבהירים כי הג'יהאד עדיין מסרב להצעות הפסקת אש. במקביל מדווחים על מאמצים משמעותיים במהלך היום להביא להפסקת אש. מזכ"ל הג'יהאד, זיאד נחלה, יגיע לקהיר הלילה בהתפתחות שנחשבת למשמעותית. מקורות באו"ם מסרו לערוץ הטלוויזיה הערבי כי יש ניסיונות להשיג הפסקת אש עוד הלילה.

אזרחים תופסים מחסה בשדרות (צילום: ap)
אזרחים תופסים מחסה בשדרות | צילום: ap

בצה"ל הדגישו כי לא נתנתה התראה מיוחדת ליישובים ואין שינוי בהנחיות, אך במועצות התעקשו כי כי הם קיבלנו הנחיה מפורשת מגורמי הביטחון של המועצה ונתבקשו להוציא את ההודעה לתושבים. בקרית גת וברשויות עוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים.

במערכת הביטחון מעריכים שהג'יהאד האסלאמי ינסה בשלב כלשהו לסיים את הסבב בפעולה גדולה יותר או בניסיון לגרום לנזק רב. סגן שר הביטחון אבי דיכטר אמר בראיון לחדשות 12: "היממה הקרובה תהיה מאוד משמעותית לקראת ההמשך".  

בית בנתיבות שנפגע מירי (צילום: ap)
בית בנתיבות שנפגע מירי רקטה | צילום: ap

דובר צה"ל הודיע כי החל מאתמול בשעות הבוקר ועד היום לשעה 17:30 זוהו כ-360 שיגורים משטח רצועת עזה שחצו לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגורים רבים ואחוזי היירוט עומדים על למעלה מ-90%. כ-60% מהשיגורים נפלו בשטחים פתוחים ואינם מיועדים ליירוט, על-פי מדיניות היירוט. 

בנוסף הודיעו בצה"ל כי מאתמול בבוקר בוצעו מספר תקיפות לעבר חוליות שיגור בשלבי שיגור והכנות לשיגור. במהלך התקיפות סוכלו כ-20 פעילי טרור, רובם מארגון הגא״פ.

במקביל, מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי ומפקד מחוז דרום, אלוף-משנה יוסי כהן השתתפו בהערכת מצב במרכז ההפעלה של העיר נתיבות, שהתקיימה בראשות ראש העירייה, מר יחיאל זוהר ומנהלי המכלולים בחירום. "תפקידכם לחזק את התושבים, להגיד שיש להם תפקיד במערכה הזו ולהמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף", אמר ידעי.

"תושבים יקרים, אנו שבים ומדגישים את החשיבות בציות להנחיות ההתגוננות של גורמי הביטחון. זכרו כי ציות להנחיות מציל חיים", נכתב בהודעה שנמסרה לתושבי חוף אשקלון.בשער הנגב קיבלו הודעה דומה מדוברות המועצה בה נכתב כי בעקבות התרעה ממוקדת לשעה הקרובה, על התושבים "לשהות בסמוך למרחבים מוגנים". גם בשדות הנגב קיבלו את ההודעה, בה נכתב בין היתר: "בקרוב נעדכן בהנחיות להמשך".

בתוך כך, לאור ההתפתחויות האחרונות הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי קיים היום סיור מיוחד במרחב אוגדת עזה.  ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום הערכת מצב מיוחדת בפיקוד דרום. "יש כאן שינוי אמיתי של המשוואה", הצהיר ראש הממשלה בכניסתו לדיון והדגיש: "פנינו אינם להסלמה, אבל אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל". שר הביטחון בנט אמר בתום הדיון: "ההישגים טובים ויש הרתעה - אבל הדרך עוד לפנינו". 

"אנחנו בעיצומה של מערכה, אנחנו מקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר", הוסיף נתניהו והדגיש: "פנינו אינם להסלמה, אבל אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל. אני חושב שאנחנו בדרך הנכונה. אני רוצה לברך אתכם, את הרמטכ"ל, את אלוף הפיקוד, את השב"כ ואת אמ"ן. יש כאן עבודה פנטסטית של המפקדים והחיילים". 

בתום הדיונים מסר ראש הממשלה: "סיימנו עכשיו התייעצות ביטחונית כאן בפיקוד הדרום עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש השב"כ. סיכמנו על צעדי ההמשך. יש כאן הישג גדול של מדינת ישראל לחיזוק נוסף של ההרתעה שלנו. רבי המחבלים יודעים שאנחנו יכולים לשים אותם על כוונת ואנחנו אכן נשים על כוונת את כל מי שבא לפגוע בנו. מעבר לכך פנינו לא להסלמה אבל אנחנו נדע לעשות את כל הפעולות הדרושות שסיכמנו עליהן כדי להמשיך להגן על מדינת ישראל ואזרחיה". 

במקביל, מאמצי התיווך להפסקת הירי ולהבאת רגיעה לאזור נמשכים. בשעות האחרונות חלה התפחות משמעותית בנושא, לאחר שמקור דיפולמטי סיפר כי ראש הג'יהאד האסלאמי זיאד נחלה צפוי להגיע כבר הלילה לקהיר ולהשתתף בשיחות בתיווך המצרים. בצל הדיווחים על מאמצי התיווך, דובר הג'יהאד האסלאמי הדגיש כי "השעות הקרובות יהיו גורליות". 

מפעל בשדרות ספג היום פגיעה ישירה, לא היו נפגעים באירוע אך נזק נגרם למבנה. במועצה האזורית שער הנגב אותרה נפילה בתוך אחד היישובים, גם האירוע הזה הסתיים ללא נפגעים ועם נזק קל לרכוש. בנוסף, מסתמן כי בקריית מלאכי לא יתקיימו לימודים גם מחר. 

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל)
ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי | צילום: דובר צה"ל

כלי טיס של חיל האוויר תקף שני פעילי טרור של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה בעת שעסקו בהכנות לשיגור טילי נ"ט. הפעילים שסוכלו עסקו בתחום הנ"ט והצליפה בארגון. 

עוד תקף חיל האוויר אתר לייצור רקטות ארוכות טווח וכלי שיט של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. המחסן שהותקף הוא חלק ממערך ייצור אמצעי הלחימה עליו הארגון מסתמך לחידוש ותחזוקת הרקטות שברשותו. על פי דובר צה"ל, המערך מורכב ממספר אתרים ברחבי הרצועה, כל אחד מהם אמון על חלק מהתהליכים הנדרשים לייצור רקטות.