ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת יציג היום (ראשון) בפני שרי הממשלה את עיקרי הסכם ההסדרה שגובש בתקופה האחרונה בתיווכה של מצרים – כך נודע אמש (שבת) לחדשות 12. המגעים להסדרה תפסו תאוצה בעקבות מסרים שהעביר חמאס לישראל לאחר חיסול בכיר הג'יאהד האסלאמי בהא אבו אל עטה, שיצר הזדמנות לשינוי אסטרטגי ביחסים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מצידה של ישראל, ההסכם עוסק בהקלות אזרחיות לתושבי הרצועה ובהן הגדלת מספר הסוחרים שנכנסים מעזה בכמה פעימות; הרחבה נוספת של מרחב הדיג; קידום פרויקט הנחת צינור גז והגדלת הסיוע והציוד לבתי חולים. בנוסף, נמצאת על הפרק גם שאלת אישור כניסת פועלים מעזה לישראל, אולם זו נתקלת בהתנגדות מצד השב"כ.

הפגנות על גדר הרצועה, ארכיון
סוף להפגנות בגבול הרצועה? | צילום: Sky News, חדשות

בתמורה להקלות אלה, התחייב החמאס לפעול בצורה מוגברת למנוע את ירי הרקטות, ולצמצם באופן הדרגתי את צעדות השיבה על הגדר עד לעצירתן באופן מוחלט. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי יכולתו של חמאס ליישם הבטחות אלה מוגבלת ואין בכוחו לבצען באופן מלא.

במקביל, שר הביטחון נפתלי בנט צפוי לבקש מחר את אישור הקבינט להקפאה נוספת של כ-150 מיליון שקלים מכספי הרשות הפלסטינית, שאותם היא צפויה להעביר למשפחות המחבלים שנהרגו או נפצעו בפעילויות טרור נגד ישראלים. זאת, בנוסף לכ-650 מיליון שהתכוונה הרשות להעביר לאסירים ולבני משפחותיהם והוקפאו עד כה.