הגזרה הדרומית תירגע - או תתלקח? היום (שישי) צפויות להתחדש "צעדות השיבה" - המחאה העממית בגבול עזה, לאחר שלושה שבועות של הפסקה בצל המגעים להסדרה עם חמאס. הבוקר נפגש הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראשי רשויות בעוטף עזה - ושוחח איתם על המצב הביטחוני וההתפתחויות בשיחות לרגיעה ארוכת טווח. בעזה מדווחים על פצוע אחד מאש צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סמוך לשעה 13:30 כוחות צה"ל פתחו בירי הרחקה לעבר מספר חשודים שהתקרבו לעבר גדר ההפרדה באזור ח'וזאעה מול חאן יונס. הפלסטינים דיווחו על פצוע ראשון בבטן מירי כוחותינו.

בתום הפגישה, שבה השתתף גם מפקד פיקוד הדרום האלוף הרצי הלוי, ראשי הרשויות בעוטף הבינו שהכיוון של ההסדרה הוא "חיובי" לדבריהם. להבנתם של ראשי הרשויות, המאמץ להסדרה יימשך.

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי בתרגיל באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים)
כוכבי בתרגיל באוגדת עזה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים

מצה"ל נמסר כי הרמטכ״ל עדכן את ראשי הרשויות בעיקרי הערכת המצב. ‏כוכבי אף אמר: "פעילות צה"ל במבצע 'חגורה שחורה' הצליחה גם הודות לחוסן של תושבי העוטף ולהנהגה שלכם, והיא מאפשרת הזדמנות מיוחדת למציאות אחרת באזור".

השבוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "לא תהיה הסדרה ארוכת טווח עם עזה כל עוד יימשך הטפטוף. אנחנו נשים לזה סוף, זו המדיניות שלנו, אנחנו עושים את זה בצורה מאוד תקיפה, אני אומר לכם שיש לנו כל הזמן תכניות מבצעיות".

הרמטכ"ל אביב כוכבי וראשי רשויות בעוטף עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל אביב כוכבי וראשי רשויות בעוטף עזה | צילום: דובר צה"ל

ברצועת עזה קראו היום לציבור לשוב להפגנות, לאחר שלושה שבועות שבהם לא נערכו צעדות השיבה. הוועדה שמתאמת את האירועים הגדר פרסמה הודעה קצרה ולקונית - ובמערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר האירועים.

השבוע חמאס חשף ש-5 מדינות ערביות ומערביות היו מעורבות לאחרונה בניסיון להניע משא ומתן בין ישראל לארגון הטרור כדי להביא לעסקת חילופי אסירים חדשה. חבר הלשכה המדינית של חמאס מוסא דודין אמר כי הניסיון האחרון "היה לאחרונה".

בריאיון לתקשורת הפלסטינית אמר דודין כי מי שעמדה בראש המגעים לשחרור החיילים הישראלים המוחזקים ברצועת עזה היא מצרים, ששיתפה פעולה בנושא יחד עם קטר, טורקיה, שבדיה וגרמניה. "'ניסיונות אלה לא התקדמו בשל חוסר העקביות של הכיבוש וחוסר הבשלות להתחיל לטפל בנושא הזה", אמר.