אנשי הכוח האירני שצה"ל תקף אמש בסוריה התכוונו לבצע פיגוע בצפון הארץ – כך הודיע היום (ראשון) דובר צה"ל. עוד חשפו בצה"ל כי לוחמי כוח "קודס" הגיעו לדמשק בחודש האחרון, כשברשותם חומר נפץ, והמודיעין הישראלי עקב אחריהם לאורך כל שהותם. הפעילים התגוררו בלב כפר אזרחי במבנה מגודר שבו אחסנו את הציוד ותכננו את הפעולה.

מהפרטים החדשים שנמסרו עולה כי צה"ל ערך תצפיות לפני תקיפת המטרות דרומית לדמשק, ועקב אחר הכוח מהרגע שהמטוס האירני הגיע לשדה התעופה. דובר צה"ל, רונן מנליס, אישר כי ניתן להעריך שהרחפנים עם חומר הנפץ שהיו אמורים לשמש לפיגוע הושמדו בתקיפת חיל האוויר. "מתווה הפיגוע שתוכנן כלל הטסה של מספר רחפנים הנושאים חומר נפץ של כמה קילוגרמים כל אחד -לעבר מטרות ישראליות", סיפר.

סיכול פיגוע כוח קדס בסוריה (עיבוד: דובר צה"ל )
היעדים שהותקפו אמש בסוריה | עיבוד: דובר צה"ל

"מדובר בקבוצות פעילים במיליציות שיעיות - פעילי טרור שכוח קודס מביא אותם לסוריה, מאמן ומממן אותם", הסביר דובר צה"ל. "הציוד של החוליה נחת בשבועות האחרונים בנמל התעופה בדמשק יחד עם מספר פעילים אירניים שהביאו אותו והתאספו בכפר עקרבה, אל מתחם מגודר עם ש.ג - מבנה שהוא רכוש של כוח קודס".

עוד ציינו בצה"ל כי המבנה שבו הסתתרו הפעילים הוא בית פרטי מגודר עם בריכה, מחסן וגינה גדולה. "זה מבנה בבעלותם, ובו מתגוררים הפעילים", הסביר דו"צ. "שם תוכננו הפיגוע ושאר הפעילות. בנוסף, יש במקום גם מחסן שבו מחזיקים את המטענים - כל זה, בתוך כפר אזרחי בסוריה".

קאסם סולימאני (צילום: farsnews)
קאסם סולימאני, ארכיון | צילום: farsnews

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בתגובה לאירועים: "הפיגוע שסיכלנו הלילה הוא פיגוע אירני מאדמת סוריה כנגד מדינת ישראל. מי שהוביל אותו ופיקד עליו הוא קאסם סולימני באופן אישי. הוא מימן, אימן והכשיר פעילים שיעים שהיו אמורים לבצע את הפיגוע. אנחנו צריכים להיערך לכל אפשרות ונעשה זאת בצורה הטובה ביותר".

ראש אגף המודיעין של צה"ל, אלוף תמיר הימן, התייחס גם הוא לתקיפה: "הלילה סיכל צה״ל הודות לפעולה מודיעינית מאומצת פיגוע אירני ונמנעה פגיעה בשטח ישראל. שליחיה של אירן בסוריה ניסו בימים האחרונים לשגר רחפני נפץ לשטח ישראל".

"מעקב מודיעיני חשף את היערכות החוליה במבנה אירני, בהובלת סולימאני, ואפשר את סיכול נסיון הפיגוע", הוסיף הימן. "כוח קודס ממשיך במאמצים לדרדר את היציבות באזור. אנחנו ממשיכים במאמץ לעצור את ניסיונות כוח קדס לפגוע בישראל ובאזרחיה".