ביום שישי האחרון, לאור יום וללא כל הפרעה, הגיעו פעילי חיזבאללה סמוך לגבול עם ישראל והציתו אש. בתוך דקות ספורות הרוח החזקה ליבתה את הלהבות, שהתפשטו מזרחה אל שטח ישראל. עשן רב וסמיך כיסה את רכס הרי נפתלי, והאש חצתה את הגבול – מאיימת להגיע אל מוצב צה"ל סמוך ואל היישוב מרגליות. כעת מתחזקת ההערכה כי מדובר בפעולה מכוונת של חיזבאללה שעלולה להפוך לדפוס.

בתיעוד של החדשות 12 ניתן לראות כיצד פעילי החיזבאללה הגיעו עד למרחק קצר מגדר הגבול - והדליקו כמה מוקדי שריפה. האש גרמה לפיצוץ מוקשים רבים שטמונים באדמה. רכבים של האו"ם שעברו במקום לא ניסו לעצור אותם או לכבות את האש, שדילגה בזריזות לשטח ישראל. הכבישים באזור נחסמו וכוחות הכיבוי נערכו לפינוי המושב.

להב רועי פיניש, סגן מפקד משמרת בכוחות הכבאות וההצלה, סיפר על האירוע. "התקבלה הודעה על שרפה שמתקרבת ליישוב מרגליות שהחלה בצדו הלבנוני של הגבול", שחזר. "צוותים שלנו שהגיעו למקום ביצעו פעולות הגנה על היישוב. בנוסף, בוצעה חסימת צירים של משטרה במקום למנוע מעבר של רכבים".

שרפה ברכס נפתלי, גבול לבנון‎ (צילום: שלומי אפריאט)
שרפה סמוך ליישוב מרגליות | צילום: שלומי אפריאט

לאחר כמה שעות של מאמצי כיבוי נרחבים, ללא אפשרות להשתמש במטוסים בשל הקרבה לגדר, האש כובתה. יחד עם זאת, ניתן להעריך כי לא מדובר בהצתה המכוונת האחרונה שנראה באזור.

"כולם יודעים שהצד הלבנוני עושה את הפרובוקציות האלה ובטח שהשרפה הזאת היא על ידם ולא במקרה", אמר בעקבות ההצתות מנכ"ל מועצה אזורית מבואות החרמון, יורם מכלוף. "זה לא איזה רועה תמים. הם לומדים אותנו. הם רוצים ללמוד ואנחנו ערוכים ומוכנים. אנחנו יודעים בדיוק מה הם רוצים".

על פי הערכות שונות חיזבאללה אכן מנסה להשיג בדלקות המכוונות כמה יעדים. ראשית, הטרדה בלתי פוסקת של צה"ל וכוחות הביטחון. שנית, איום ישיר על המוצבים שעל הגדר, ולבסוף חשיפת שטחים שיכולים לשמש כוחות מיוחדים של צה"ל להסוואה בפעילות חוצת גדר.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום