למרות אזהרות משרד הבריאות, ילדים רבים שיחקו עם ספריי שלג ביום העצמאות ונפגעו בעיניהם. "אנחנו עדיין בסערת רגשות, כואב ושורף לו, הוא לא מוכן לפתוח את העיניים", סיפרה קרן, אמא לילד בן חמש ממרכז הארץ שנפגע מספריי שלג בעיניו בערב יום העצמאות. כ-40 ילדים ונערים הגיעו למוקדי הרפואה של "טרם" ברחבי הארץ בחג עם פגיעות עיניים מספריי שלג.

קרן הבינה שמשהו קרה לבן שלה כשחזר ממשחק עם חברים ולא הסכים לפתוח את העיניים. "הוא בכה ואמר ששורפות לו העיניים", שחזרה. במוקד הרפואי עשו לילד שטיפת עיניים. "היום אחרי שלא פתח אותן שוב לקחתי אותו למיון". במיון הרופא אמר שיש לילד שריטה בקרנית העין ושחרר אותו לביתו עם טיפות עיניים.

גם בתו בת השמונה של ליאור ממרכז הארץ נפגעה בעיניה מספריי שלג בזמן משחק עם חברים בערב יום העצמאות. למוחרת עיניה היו נפוחות והיא סבלה מצריבה. "הרופא שטף לה את העיניים וגילה שיש מעט שריטות. היא קיבלה משחה אנטיביוטית ונשלחה הביתה", סיפר האב.

"היא עדיין סובלת מכאבים ובוכה. היום כבר קמה ללכת לבית הספר עם משקפי שמש ועיניים נפוחות כדי לא לוותר על שיעור חשוב, מצבה השתפר", הוסיף ליאור. "אין מודעות להשלכות של המוצרים האלו. פעם היו מרססים באוויר בשביל האווירה, היום זו כבר ממש מלחמה".

התופעות: מגירוי קל ועד פציעה בקרנית

בארגון "בטרם" מזהירים כל שנה מהסכנות שטמונות בשימוש במוצרים האלו. בעשור האחרון הגיעו למיון 230 ילדים שנפגעו משימוש בספריי שלג, מרבית המקרים גרמו לכוויות אצל ילדים בגילי 8 עד 13.

ד"ר אנרי פיצ'חדזה, מומחה לרפואת עיניים במחוז הדרום של מכבי שירותי בריאות, הסביר כי "ספריי שלג גורם לכוויה כימית בדרך כלל במשטח העין החיצונית. התופעות יכולות להיות גירוי קל ואודם קל עד התקלפות של השכבה החיצונית של ציפוי הקרנית - אפיטל - דבר שיכול לגרום לפצע על הקרנית. זה יורגש ככאב משמעותי וטשטוש ראייה".

במקרה של פגיעה בעין, ד"ר פיצ'חדזה ממליץ "לשטוף מיד עם כמות מים גדולה, בזרם לא חזק, על מנת לא ליצור טראומה מכאנית לעין". לדבריו, אסור לשפשף את העין ויש לפנות לרופא עיניים מהר ככל הניתן.