אבועבועות הקוף בישראל: 3 חודשים חלפו מאז שנגיף אבעבועות הקוף התגלה לראשונה בארץ. עד היום נדבקו במחלה 157 ישראלים, כולם גברים, אחד מהם הוא איש צוות רפואי שנדבק במהלך עבודתו ולא דרך מגע מיני. דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהגיע לידי N12 חושף את הנתונים המלאים על התפשטות אבעבועות הקוף, ומעלה שאלות בנוגע להתמודדות המדינה מול המחלה שמדאיגה את העולם.

המחלה התגלתה לראשונה בישראל בחודש מאי, אז אובחנו 4 ישראלים כחיוביים לאבעבועות הקוף. בחודש יוני אובחנו 37 חולים נוספים, וביולי זינק המספר ל-74 נדבקים. במקביל לעלייה במספר המאומתים, חלה עלייה בכמות הנבדקים למחלה. מבין המאומתים שאותרו, חולה אחד שסובל ממחלות רקע של דיכוי חיסוני נזקק לטיפול רפואי במיון ושני מטופלים נוספים אושפזו במחלקת עור לצורך אבחון.

משרד הבריאות הזמין 10,000 מנות חיסון נגד אבעבועות שחורות ואבעבועות הקוף המכילות וירוס חי מוחלש שאינו מתרבה. כ-5,600 חיסונים כבר הגיעו לישראל, ומבצע החיסון החל. יתר המנות יגיעו לארץ רק בהמשך. החיסון מיועד לאוכלוסיות בסיכון לפני חשיפה לנגיף או לאוכלוסיות בסיכון שכבר נחשפו אליו. "אין בידינו מידע לגבי השאלה אם עשרת אלפים מנות החיסון שהוזמנו מספיקות, שכן משרד הבריאות לא פירט מהו היקף מנות החיסון הדרושות", נכתב בדו"ח מרכז המידע של הכנסת.

חיסון לאבעבועות הקוף (צילום: 123rf, רויטרס)
חיסון לאבעבועות הקוף | צילום: 123rf, רויטרס

רק חברה אחת בעולם מייצרת את החיסון, ולכן קיים מחסור בקנה מידה עולמי. מנהלת האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות ד"ר אמיליה אניס החליטה בעקבות כך על מתן מנת חיסון אחת לכל מתחסן ולא שתיים כפי שנדרש, כדי לנצל בצורה הטובה ביותר את האספקה שהגיעה לישראל. במקרים מיוחדים ובאישור חריג, תינתן מנה שנייה של החיסון.

יו"ר ועדת הבריאות ח"כ עידית סילמן: "הגשתי מספר פעמים בקשות לקיום דיון בזמן הפגרה בנושא הקורונה ואבעבועות הקוף, כדי לבחון את המדיניות ולפקח על הרשות המבצעת בעיקר אחרי שארגון הבריאות העולמי הכריז על אבעבועות הקוף כמגפה. לצערי יו"ר הכנסת יחד עם הקואליציה דחו את הבקשה פעם אחר פעם. פיקוח על עבודת הממשלה בזמן מגפה הוא קריטי והכרחי. הזמן אוזל והחשש שהנגיף יגיע לילדים בקרוב ללא היערכות מסודרת גובר, מתן החיסונים וההסברה בנושא חייבים להיות נגישים לציבור".