כשעשרות אלפי מאומתים מתגלים מדי יום, גם בישראל הולכים וגוברים הקולות שקוראים לשנות דרמטית את מדיניות הבידודים כדי למנוע פגיעה במשק ובחיי השגרה. בסוף השבוע היו אלה פרופ' עידית מטות מבית החולים איכילוב ופרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור ששיגרו מכתבים ובהם קריאות להפסיק את הבידוד למי שאינו חווה תסמינים ולשנות את מדיניות הבדיקות.

זמן קצר לאחר מכן, משרד הבריאות שיגר הודעה חריפה התוקפת ישירות את פרופ' עידית מטות: "התנהלותה מעלה חשש שתאוות פרסום גוברת לעתים על אחריות - מי שלא רוצה לסייע, שלא יפריע", לשון התגובה.

ד"ר גיא חושן (צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב)
ד"ר גיא חושן | צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב

לאחר המתקפה מטעם המשרד, גם בהסתדרות הרפואית החליטו להתקפל ולחזור בהם מן התמיכה בדבריו של פרופ' לוין וזאת על אף שחותמת הארגון הופיעה על המכתב המקורי: "ההסתדרות הרפואית מבקשת להבהיר שההודעה שנמסרה על ידי פרופ' לוין נעשתה על דעתו בלבד ואינה מקובלת על פורום מומחי הקורונה", מסרו.

"לגיטימי להביע דעה המנוגדת למדיניות משרד הבריאות"

ד"ר גיא חושן, מנהל מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב אומר הבוקר ל-N12: "אני חושב שזה לגיטימי להביע דעה המנוגדת למדיניות משרד הבריאות. התגובה הקשה של משרד הבריאות רק אמורה לגרום לנו לחשוב שוב האם המדיניות הנוכחית היא נכונה. ההתנהלות הזו עשויה להשפיע על הרופאים, הן באיכילוב והן ביתר בתי החולים. זה בהחלט אתגר למשרד הבריאות כשגוף רשמי מטיל ספק בהחלטותיו אבל זו המציאות במדינה דמוקרטית ומשרד הבריאות צריך להתמודד עם זה בצורה עניינית ולא לקטול ולמתוח ביקורת גורפת".

ד"ר אבי מזרחי, מנהל מחלקה פנימית ולשעבר מנהל מחלקת הקורונה באסף הרופא הצטרף לדבריה של מטות: "אני מסכים במאה אחוז עם דבריה של פרופ' מטות. היד הקלה על ההדק בבדיקות ובבידודים חייבת להיפסק. המדיניות הנוכחית איננה משנה את פני המגפה בישראל ומנגד מסבה נזק כלכלי, חינוכי ונפשי. המתקפות האישיות של משרד הבריאות על רופאים שמביעים את דעתם הן פסולות. לרופא יש זכות להגיד את דעתו המקצועית ואף חובתו לעשות זאת". 

ד"ר אסנת לבציון-קורח, מנכ"לית בית החולים אסף הרופא: "זה לגיטימי מבחינת פרופ' מטות להגיד את דעתה, השימוש במילים קשות כנגדה אינו במקום. פרופ' מטות היא רופאה מסורה ומקצועית שלא אמרה דברים שהם משוללי היגיון. מספר החיוביים כיום גבוה והקריאה לשינוי במדיניות הבדיקות הגיונית לאור המצב הקיים".

לדבריה של ד"ר לבציון-קורח המצב במחלקות מדאיג: "בתי החולים מפוצצים וקשישים סיעודיים רבים נמצאים באשפוז וממתינים למיטה פנויה במוסדות גריאטריים. אני לא תומכת בהטלת סגר אבל ודאי שצריך לפעול כדי לעצור התקהלויות המוניות ולא להמשיך בשגרה כתמול שלשום. לשמחתנו המחלה כרגע איננה קשה אך זה לא אומר כלום לגבי הווריאנט הבא ולכן צריך לפעול בין הטיפות".

פרופ' גליה רהב (צילום: N12)
רהב על דברי מטות: "המלצות מסוכנות וחסרות אחריות" | צילום: N12

בתגובה לאירועים, שוגר הבוקר מכתב חדש לראש הממשלה נפתלי בנט שעליו חתומים האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות ועמותת 'מדעת': "אנו קוראים לממשלת ישראל לפעול למען שמירה על בריאותנו הפיזית והנפשית, לא להיכנע ולא לחדול מהדאגה לבריאות הציבור", נכתב. פרופ' גליה רהב מבית החולים שיבא תל-השומר היא אחת החתומות על המכתב: "המלצות לשינוי מדיניות בדיקות ובידודים או שחרור מוקדם מבידוד הן המלצות מסוכנות וחסרות אחריות. אין לנו את הפריבילגיה לטמון את הראש בחול ולקוות שהכל יהיה בסדר. בעתיד אופטימי לאחר שהמחלה תהפוך לפחות קטלנית - סביר שיהיה שינוי במדיניות הבדיקות אולם כעת זה לא הזמן לעצום עיניים ולהתעלם מהמציאות".

_OBJ