פרסום ראשון: משרד הבריאות שלח אתמול (חמישי) תדריך חיסונים מעודכן לבתי החולים וקופות החולים - ובו הוא החליט להמליץ באופן רשמי לחסן גם נשים שנמצאות בשליש הראשון של ההיריון. "הוסרו הסתייגויות שהיו מצוינות בעבר לגבי חיסון נשים הרות ומניקות", הדגיש משרד הבריאות במסמך.

בעבר הוחלט להמליץ לנשים בהיריון שנמצאות רק בשלישים השני או השלישי להתחסן לקורונה - מחשש שבשל הסיכוי הגבוה יחסית לאבחון מומים בעובר בשליש הראשון, יתעורר חשד שזה בגלל החיסון. למרות זאת, מי שהייתה מעוניינת להתחסן כבר בשליש הראשון כמובן הייתה יכולה לעשות זאת, אך לא הייתה עד כה המלצה גורפת.

ד"ר טל ברוש, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הציבורי אסותא באשדוד, שמשמש גם כמזכיר הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות, הסביר כי המשמעות של המסמך היא שכעת זה רשמי - ההמלצה לנשים בהיריון היא להתחסן, כבר בשליש הראשון של ההיריון.

ד"ר טל ברוש
ד"ר טל ברוש

על פי מחקר שפרסם לאחרונה בית החולים אסותא באשדוד, כמות הנוגדנים של תינוקות שנולדו לנשים לאחר החיסון הייתה גבוהה באופן משמעותי, פי שלושה - לעומת תינוקות שנולדו לנשים לאחר החלמה. עוד עלה מהמחקר כי בשני המקרים, רמת הנוגדים אצל התינוקות הייתה גבוהה ב-50% מאשר אצל האם.