למרות דבריו של פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמאן זרקא, שאמר אתמול (רביעי): "אני חושב שצריך לבחון את כל החלופות, כולל החלופה של חובת חיסון במדינת ישראל" – לא נראה כי מדיניות כזו צפויה לצאת לפועל בקרוב. עם זאת, בינתיים נשקלות עוד דרכים לעודד התחסנות, בהם תמריצים למתחסנים וסנקציות נגד לא-מתחסנים. ההצעות עלו בשורת התייעצויות שראש הממשלה נפתלי בנט קיים בימים האחרונים.

הרעיון הראשון שעלה שוב לאחרונה הוא הטלת חובת חיסון במגזר הציבורי, אך סיכויי ההיתכנות המשפטית שלו נמוכים עד קלושים. בנוסף, עולה האפשרות לחייב אנשים לא מחוסנים לשריין מקום מראש במלונית עוד לפני שהם טסים לחו"ל, וכשהם יגיעו לנמל התעופה בן גוריון הם יצטרכו להציג אישור על כך. הסנקציה הזו נבחנת בינתיים רק במישור התיאורטי, מאחר שכרגע מי שחייב בבידוד במלונית הם רק אלו שחוזרים ממדינות אדומות, שאליהן אסור לנסוע.

שלישית – נבדקת האפשרות לחייב הורים לילדים לא מחוסנים מעל גיל 5 בתשלום עבור בדיקת הקורונה לצורכי תו ירוק. גם בסוגיה הזו יש אין-ספור בעיות משפטיות, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא מתלהב ממנה.

בתוך כך, מחר בבוקר צפויות להתפרסם התוצאות של הריצוף הגנטי של 4 חשודים נוספים לווריאנט אומיקרון בישראל, והן, בוודאות כמעט מלאה - יהיו חיוביות. כך, ביחד עם 2 החולות המאומתות שכבר אובחנו בוודאות עם אומריקון, המספר בישראל יעלה ל-6 סך הכול. הסיבה לוודאות הכמעט מוחלטת של 98% היא שאותן 4 דגימות כבר יצאו חיוביות בבדיקת ה-PCR שיודעת לזהות את האומריקון, והסיכוי שתוצאות הבדיקה הזאת שגויות הוא קטן מאוד - פחות מ-2%.

בנוסף, לאחר שארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול שהחיסון ככל הנראה יעיל נגד הווריאנט, גורמים בממשלה אמרו אמש שאם ימשיכו להתקבל אינדיקציות חיוביות כאלה - לא תהיה הצדקה להמשך ההגבלות שהונהגו בנתב"ג. ההגבלות שצפויות להתבטל הן איסור הכניסה על זרים לישראל והחובה של ישראלים מחוסנים לחזור לבידוד של שלושה ימים מכל יעד בחו"ל, שמראש נקבעה לתקופה של שבועיים. הכוונה היא לנסות לקצר את התקופה הזו, אם בימים הקרובים יתקבלו גם האינדיקציות מהמעבדות.

גם לגבי איכוני השב"כ, שסביב השימוש בהם התחוללה סערה גדולה, יש כוונה לשנות מדיניות בהתחשב בכמות המאומתים לווריאנט. בסביבתו של בנט מבינים שמעבר ל-150 מאומתים במדינת ישראל לאומיקרון - אין משמעות לשימוש בכלי השב"כ, ולכן הכוונה היא להפסיק זאת בטווח מאומתים של 200-150.