בהערכת מצב שכינסו אמש (שני) ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ נדונה מדיניות הבדיקות והבידוד לשבים מחו"ל, שתאומץ עם סיום המגבלות הנוכחיות. בישיבה טרם התקבלה ההחלטה מתי יופסקו ההגבלות הנוכחיות – ובהמשך השבוע תתקיים הערכת מצב והחלטות יתקבלו בהתאם לנתוני התחלואה בישראל ובעולם.  

כאשר יוסרו המגבלות הנוכחיות, מסתמן שאלו יהיו ההנחיות לשבים מחו"ל:

• השבים ממדינות צהובות וכתומות שאינם מחוסנים יידרשו לבידוד של 7 ימים ולשתי בדיקות PCR שליליות (ביום הראשון וביום השביעי).

• לא מחוסנים ששבים ממדינה אדומה יידרשו לבידוד במלונית על חשבון המבודד עד לקבלת תשובת PCR ראשונה: אם התשובה היא שלילית, יאושר השימוש ב'הסכמון' וניתן יהיה להשלים בידוד ביתי של 7 ימים, שסיומו מותנה בבדיקת PCR שלילית.

• מחוסנים השבים ממדינות צהובות יידרשו לבדיקת PCR ביום הראשון ובידוד ביתי של 24 שעות (כפי שהיה קיים עד כה).

• מחוסנים השבים ממדינות כתומות יידרשו לבדיקות PCR שליליות ביום הראשון וביום השלישי. חובת הבידוד תשוב להיות ל-24 שעות או עד לקבלת תוצאת הבדיקה הראשונה, לפי המוקדם.

• מחוסנים השבים ממדינות אדומות יידרשו לבדיקות PCR שליליות ביום הראשון וביום השביעי ובידוד ביתי של 7 ימים.

נוסעים עם מזוודות בנתב"ג  (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
בקרוב - הקלות לנוסעים החוזרים מחו"ל? | צילום: פלאש 90, פלאש/90

שבים מחו"ל הפרו את הנחיות הבידוד - והדביקו אחרים  

בתוך כך, משרד הבריאות ציין בהודעה רשמית כי 5 מתוך 21 המאומתים לאומיקרון בישראל נדבקו כתוצאה מ"מגעים עם שבים מדרום אפריקה וארצות הברית". אך השאלה שנשאלת היא איך נדבקו אנשים נוספים אם מי שחוזר מחו"ל צריך להיכנס לבידוד? התשובה היא שזה קרה עקב הפרות. 

4 מתוך ה-5 שנדבקו בישראל – נדבקו בגלל הפרות בידוד של שבים מחו"ל. אם הנוחתים בארץ שנדבקו באומיקרון היו שומרים על ההנחיות ומקפידים על הבידוד הנדרש, הם לא היו מדביקים אחרים. נכון לכתיבת שורות אלה כמעט 20% מההידבקויות באומיקרון בישראל הן בגלל הפרות בידוד של חוזרים מחו"ל. במקרה הנוסף (החמישי) התקבלה תשובה שלילית שגויה, ולכן האדם ששב מחו"ל לא אחראי להדבקה, שכן הוא לא אמור היה להיות בבידוד.

נתב"ג  (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
שבו מחו"ל, הפרו בידוד - והדביקו אחרים (למצולמים אין קשר לנאמר) | צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

"הנתונים שנחשפו מזכירים את אחת מנקודות התורפה של הבידוד הביתי", ציין ד"ר עדי ניב-יגודה, מומחה למדיניות בריאות וחבר בקבינט המומחים של מגן ישראל. "אנשים שאכן נמצאים בביתם אבל לא מקפידים על ההנחיות – ובכך חושפים את בני המשפחות להידבקות. אותם בני משפחות שיוצאים מביתם ועלולים להעביר את האומיקרון או כל וריאנט אחר בקהילה".