החשש מהווריאנט הדרום-אפריקני: בתום דיון עם בכירי מערכת הבריאות וכפי שפרסמנו במהדורה המרכזית, רה"מ נפתלי בנט קיבל אמש (חמישי) את המלצת משרד הבריאות להגדיר את מדינות דרום אפריקה כאדומות. כמו כן, בנט הנחה לבחון עצירה מיידית של טיסות ממדינות אלו לישראל ומישראל אליהן, או את יישומו של מתווה אחר למניעת התפשטות הזן החדש בארץ.

רשימת המדינות שהוגדרו כאדומות: דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני. בהתאם להחלטה, זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל. כלל השבים לארץ ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבוע וישוחררו לאחר ביצוע 2 בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים במלונית קורונה.

בדיקת קורונה בנמל התעופה בן גוריון (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
בדיקות קורונה בנתב"ג | צילום: פלאש 90, פלאש/90

מדובר בפעם הראשונה מאז 1 באוקטובר שישראל מגדירה מדינות כאדומות. הווריאנט החדש שמדאיג את משרד הבריאות נקרא B1.1.529 והוא התגלה עד כה במספר מדינות ביבשת אפריקה. הוא כולל מספר מוטציות שעלולות להיות מדבקות יותר ואף ייתכן שיעילות החיסון נפגמת מולן.

למרות שהוא התגלה במספר קטן יחסית של אנשים, שיעור הבדיקות החיוביות עלה בתוך זמן קצר ממספר אחוזים בודדים לעשרות. עד כה אותרו 10 מקרים של הווריאנט החדש ב-3 מדינות בלבד: 3 מקרים בבוטסואנה, 6 נוספים בדרום אפריקה ועוד מקרה אחד בהונג קונג, שם מדובר בתייר שחזר מביקור בדרום אפריקה.

בדיון שנערך השתתפו בין השאר רה"מ בנט, שר הבריאות הורוביץ, מנכ"ל המשרד פרופ' אש וראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי-פרייס.