"החץ כבר נורה - וכעת מציירים את המטרה": אחרי החגיגות על סיום מאבק המתמתחים וההגעה להסדר עם משרד הבריאות, החלו לצוץ הבעיות. 11 מנכ"לי בתי חולים בישראל שיגרו היום (חמישי) מכתב חריף למשרד הבריאות ובו השמיעו את טענותיהם נגד המתווה החדש לקיצור התורנויות: "צאתו לדרך של המתווה כבר באפריל 2022 אינו ריאלי".

"אנחנו מצרים שבתנאים אלו נצטרך ליישם את המתווה - אף גורם לא התייעץ עם מנהלי בתי החולים", כותבים מנהלי בתי החולים במכתב ששוגר למשרד הבריאות והגיע לידי N12. "תחושתנו שהחץ כבר נורה וכרגע עוסקים בציור המטרה תוך ניסיון לא ראוי להתכנס למתווה במקום לתת מענה אמיתי".

עשרות מתמחים לרפואה חוסמים את צומת הסינמה סיטי בדרישה לקצר את התור
מנהלי בתי החולים נגד מתווה קיצור תורנויות המתמחים

מנהלי בתי החולים מציינים כי כמה נושאים קריטיים לא זכו כלל להתייחסות במתווה, בהם: היקף התקנים שיוקצו לכל מוסד רפואי, מתכונת העבודה בסופי שבוע וסוגיית השכר שיקבלו המתמחים עבור עבודתם. בין החתומים על המכתב, ניתן למצוא את מנכ"ל בית החולים איכילוב פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל בית החולים רמב"ם ד"ר מיקי הלברטל, מנכ"ל בית החולים שיבא פרופ' יצחק קרייס ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' חזי לוי - שעומד בראש בית החולים ברזילי שבאשקלון.

בכיר במערכת הבריאות אמר בשיחה עם N12 כי משרד האוצר לא מגבה את המתווה הזה ולא הכין שום תקציב שיכסה את התכנית: "אין שום גיבוי של האוצר, אין שום תקציב ייעודי למתווה הזה ולכן הוא לא ישים אלא רק דיבורים ללא כיסוי. לצאת למהלך ללא תקציב - זה פשוט חלם".

בעקבות ההחלטה של שר הבריאות ניצן הורוביץ החליט פרופ' יורם קלוגר להתפטר היום מתפקידו כחבר במועצה הלאומית לכירורגיה דחופה. "התפטרתי מכיוון שהמתווה שמציע שר הבריאות הוא מתווה פופוליסטי ולא מקצועי", אמר פרופ' קלוגר בריאיון ל-N12. "הדבר הנכון היה שהשר יאמץ את המתווה של ההסתדרות הרפואית לפיו במקצועות הכירורגיים לא יקוצרו התורנויות באורך 26 שעות. אחרת תהיה פגיעה חמורה בהכשרת הרופאים המתמחים והגיע הזמן לעצור את ההיסחפות הזו".

מלשכת שר הבריאות נמסר בתגובה: "המהלך ההיסטורי לקיצור תורנויות המתמחים הוא צעד דרמטי ומורכב. לא בכדי במשך שני עשורים נמנעו ממשלות ישראל מטיפול בסוגייה הזו. מדובר במהלך בסדר גודל לאומי, שישנה את פניה של מערכת הבריאות הציבורית, את תנאי העבודה ואת איכות הטיפול בחולים. מטבע הדברים, מהלך גדול כל כך מחייב דיון והיערכות של כל הגורמים במערכת. מסיבה זו בדיוק יוקם בשבוע הבא צוות היישום למתווה קיצור התורנויות, בראשות המשנה החדש למנכ״ל משרד הבריאות, ד״ר ספי מנדלוביץ׳, והוא יחל עבודתו באופן מיידי".

"יצוין, כי בשבועות האחרונים התקיימו שיחות התייעצות רבות בין מנהלי בתי חולים לבין שר הבריאות והנהלת המשרד בנוגע למהלך קיצור התורנויות - וכך יימשך. כל גורם במערכת הבריאות המעוניין להירתם ולתרום להצלחת המהלך, יודע היטב כיצד לעשות זאת. שר הבריאות ומנכ"ל משרד הבריאות עומדים בקשר רציף עם כל הגורמים על מנת לוודא שכל הסוגיות הרלוונטיות יזכו לטיפול, וכדי להבטיח שהמהלך החשוב ייושם באופן אחראי, מקצועי ומלא".