גוברת הדאגה במערכת הבריאות מפני גל חמישי: הערכה מקצועית שהוצגה לראש הממשלה נפתלי בנט מעלה את האפשרות להתפרצות משמעותית בתחלואה בתוך פחות מ-3 שבועות, אולי אפילו שבועיים בלבד. במערכת הבריאות עדיין מתקשים לקבוע את רמת התחלואה הקשה שיביא עימו וריאנט אומיקרון, אך מבהירים כי שיא הנדבקים צפוי לעקוף את השיא של גל הדלתא. בשלב זה עדיין מעדיפים להמתין לנתונים מבריטניה וארה"ב, ובתוך כך – בנט פועל כדי לקנות עוד ועוד זמן שיאפשר מרווח נשימה בהתמודדות עם המגפה.

ההחלטה העיקרית והמיידית של רה"מ בנט היא לסגור את השמיים למעשה. היום, הוא יביא להצבעה בממשלה את הפיכתן של כמה מדינות מרכזיות וחשובות לאדומות – מה שיקשה מאוד את הטיסה אליהן ומהן. המדינות שיובאו מחר לדיון הממשלה הן: ארה"ב, קנדה, בלגיה, פורטוגל, טורקיה, גרמניה, הונגריה ומרוקו. הרשימה הזאת גובשה בין בנט ושר הבריאות הורוביץ, ולפי שעה אותן מדינות יוגדרו אדומות ללא הגבלת זמן.

"יש עוד הרבה דברים שלא יודעים על אומיקרון, אבל כרגע התרחיש הסביר הוא גל תחלואה משמעותי", אומר פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן. "מה שקורה באירופה נראה גם כאן – הכפלות כל יומיים, בשונה מ-10 ימים בווריאנט דלתא".

חולי קורונה, מחלקת קורונה בהדסה עין כרם (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
חולי קורונה, קורונה בישראל, מחלקת קורונה בהדסה עין כרם | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

"השאלה היא מה יחס ההמרה ממאומתים לחולים קשה באומיקרון. כרגע יש נתונים שהאומיקרון פחות אלים, אבל נתונים ראשוניים מבריטניה סותרים את זה", הוא הוסיף. "גם אם הוא אלים פחות, אם ההכפלה מהירה אז יהיו גם חולים קשה".

בדבריו התייחס פרופ' סגל גם לאפשרות של הטלה מחודשת של הגבלות: "זה לא הפתרון, אלא אמצעי שקונה לנו זמן. את הזמן הזה צריך לנצל בשביל להתחסן. מבצע החיסון מדשדש עד כמעט לא קיים. יש מעל מיליון שצריכים לקבל בוסטר, וצריך לראות מאות ניידות של חיסונים שמנגישות אותם וכרגע לא רואים את זה".

הורוביץ: "נשקול להעניק מנת חיסון רביעית"

גם שר הבריאות התייחס לחשש מגל תחלואה נוסף, אך ניסה לצנן מעט את החששות – וקרא להמשיך וללכת להתחסן. "לא יודע אם נהיה בעיצומו של הגל בתוך 3 שבועות", אמר. "יש לווריאנט הזה קצב הכפלה שלא ראינו קודם. לכן, לנוכח ההדבקה המהירה שלו – הדבר הכי חשוב לעשות זה להתחסן".

הורוביץ הבהיר כי השבוע משרד הבריאות הולך להכפיל פי 10 את מספר בתי הספר שבהם יתקיימו חיסונים. "אם בשבועיים האחרונים זה היה ב-50 נקודות, בהמשך זה יהיה 500". הורוביץ גם לא שכח לשגר עקיצה לעבר שרת החינוך שאשא ביטון, כשאמר: "מקווה שעם התגייסות של משרד החינוך באופן מלא נגיע לאלפים".

סוגיה נוספת שאליה התייחס שר הבריאות היא אפשרות להענקת מנת חיסון רביעית למבוגרים. "נשקול לעשות את זה", אמר הורוביץ, וביקש להדגיש כי ההחלטה תהיה "של רופאים ומומחים, לא של פוליטיקאים". הוא הבהיר כי השבוע יתכנס הצט"מ וידון בשאלה אם לתת חיסון רביעי לאוכלוסייה המבוגרת.

על הדיווחים על חיכוכים וחילוקי דעות בינו לבין ראש הממשלה בנט אמר הורוביץ: "אני ורה"מ עובדים מצוין, וגם אם יש ויכוחים אנחנו בסופו של דבר בהבנה מלאה. לגבי חו"ל – כרגע עדיין רוב הנדבקים באומיקרון שמגיעים לישראל מגיעים משם, ולכן צריך להגביל יעדים מסוימים".