החשש מווריאנט קורונה החדש בישראל

בדיון החירום שכינס היום (שישי) ראש הממשלה נפתלי בנט הוחלט על שורת צעדים בניסיון למגר את התפשטות הזן החדש. בין היתר, הוחלט כי מדינות אפריקה יוכרזו כמדינות אדומות, וכי אנשים שהגיעו ממדינות אדומות יועברו לבידוד במלונית קורונה - גם המחוסנים שבהם. בכירי משרד הבריאות הכריזו: "מדובר ב'סופר וראינט' עם 15 מוטציות שמשלב מוטציות אלפא, בטא ודלתא". בנט הוסיף: "נכון לרגע זה עודכנתי על כמה מאומתים לווריאנט החדש כאן בישראל".

בדיון החירום הציע משרד הבריאות לשגור הרמטית את נתב"ג, אולם השרים התקשו לקבל החלטה. הנושא יובא להכרעה בכינוס קבינט הקורונה שיתקיים במוצאי השבת. עוד שקלו במשרד הבריאות לסגור את איחוד האמירויות ואת טורקיה, שמהן הגיעו חולים בטיסות קונקשיין.

בתום דיון החירום - ראש הממשלה בנט, שר הבריאות הורוביץ ובכירי משרד הבריאות יכנסו מסיבת עיתונאים ויתייחסו לנושא. במסיבת העיתונאים ישתתפו גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס וממונה הקורונה, פרופ' סלמן זרקא. ממשרד הבריאות נמסר מוקדם יותר כי "המשרד ימשיך לעקוב אחר המצב ולעדכן את הציבור בהתפתחויות".

ראש הממשלה בנט בקבינט הקורונה (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ראש הממשלה נפתלי בנט בקבינט הקורונה | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"הווריאנט החדש מדבק מאוד, בקצב הרבה יותר מהיר מהדלתא", אמר ראש הממשלה בנט בתום הדיון המיוחד שכינס. "אין לנו עדיין את מלוא המידע. בימים הקרובים הידע שלנו יתרחב בצורה מאוד מהירה - נדע האם הווריאנט באמת פורץ חיסוניות, באיזה קצב, האם זה קטלני יותר או לא, איך זה משפיע על ילדים וכיוצא בזה".

עוד הוא הוסיף: "נכון לרגע זה עודכנתי על כמה מאומתים פה בישראל - וזה מטריד. עיקרון העל שלנו כרגע הוא לפעול מהר, חזק ועכשיו. בעיקר במה שנוגע לכניסות לישראל והיציאות ממנה, עד שהמצב יתבהר. כשיתבהר, נחליט מה אנחנו עושים. אנחנו כרגע בפתחו של מצב חירום, אני מבקש מכולם היערכות והירתמות מלאה לעבודה מסביב לשעון".

נתב"ג - אוגוסט 2021 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
נתב"ג. ארכיון | צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

רשימת המדינות באפריקה שהוגדרו כאדומות

דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל. כלל השבים לארץ ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבוע וישוחררו לאחר ביצוע 2 בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים במלונית קורונה. בנט אף הנחה לבחון עצירה מיידית של טיסות ממדינות אלו לישראל ומישראל אליהן, או את יישומו של מתווה אחר למניעת התפשטות הזן החדש בארץ.

הווריאנט החדש שמדאיג את משרד הבריאות נקרא B1.1.529 והוא התגלה עד כה במספר מדינות ביבשת אפריקה. הוא כולל מספר מוטציות שעלולות להיות מדבקות יותר ואף ייתכן שיעילות החיסון נפגמת מולן.