שר הבריאות ניצן הורוביץ וגורמי המקצוע מקדמים בימים האחרונים תוכנית חדשה לקיצור או פטור מלא מבידוד למי שחוזר ממדינות כתומות, זאת ברקע ההחלטה להוציא מדינות רבות מרשימת המדינות האדומות - כך פרסמנו הערב ב"תוכנית חסכון".

הסיבה לכך היא שהיום הוחלט על מדיניות הבידוד החדשה לפיה מחוסן שנחשף לחולה מאומת לא ייכנס לבידוד והרצון להשוות את התנאים למי ששב ממדינות כתומות. לפי מדיניות הבידודים החדשה, אדם מחוסן שבא במגע עם מאומת בארץ, יידרש לעבור בדיקת PCR ולהמתין לקבלת תשובה שלילית. עוד הוחלט כי מחוסנים בני 5 מעלה שנחשפו לחולה מאומת, יידרשו להימנע מהתקהלויות והגעה למקומות הומי אדם למשך 10 ימים - גם אם ייצא שלילי בבדיקת ה-PCR.

בתום דיון בהשתתפות נציגי משרד הבריאות וגורמים בכירים בענף התעופה, המליצה אתמול הוועדה לסיווג מדינות במשרד הבריאות כי רשימת המדינות האדומות, שמנתה 69 יעדים, תצטמצם באופן ניכר – היציאה לכ-15 מדינות בלבד תיאסר, ואילו שאר המדינות יוגדרו כתומות. נכון לעכשיו, אדם מחוסן שמגיע לארץ ממדינה כתומה נדרש לבידוד של 3 ימים - ואת פרק הזמן הזה שוקלים במשרד הבריאות לבטל או לקצר.

בין המדינות האסורות לטיסה ייכללו איחוד האמירויות, ארה"ב, צרפת, בריטניה, שווייץ, מקסיקו, דרום אפריקה, אתיופיה, טנזניה, ניגריה, הונגריה, ספרד, פורטוגל, טורקיה וקנדה. ישראלים שיבקשו להגיע לאותן מדינות ייאלצו לקבל את אישור ועדת החריגים.