במשרד הבריאות אמנם עדיין לא שוקלים ברצינות את האפשרות לחסן ילדים בגילאי 11-5 נגד קורונה, אך על פי כל הדיווחים עד כה ייתכן מאוד שזה ישתנה בקרוב. הערב (שלישי) אנחנו מפרסמים לראשונה שבאגף האפידמיולוגיה של משרד הבריאות כבר כתבו טיוטת הצעה בנושא, ממנה עולה המלצה לחסן ילדים בני 11-5 שסובלים ממחלות רקע.

מכתב ההמלצה של האגף נפתח במילים "חיסון ילדים בני 5-11 שנים אינו בהתוויה בעת הזו, אך קיימים מצבים מיוחדים שבהם ניתן לשקול מתן חיסון בגילאים אלה - זאת כאשר קיימת סבירות גבוהה לתחלואה קשה ואף תמותה בעקבות הדבקה בנגיף קורונה החדש".

ילדים מתחסנים ביום האחרון האפשרי
ילדים מתחסנים ביום האחרון האפשרי, ארכיון

מדובר כאמור על ילדים בסיכון גבוה, בהם ילדים שסובלים מהשמנת יתר חריפה עם BMI מעל אחוזון 99, ילדים חולי סוכרת, ילדים חולי סרטן ועוד. בהמשך המכתב צוין כי "בהתאם למידע שהתקבל מחברת פייזר, המינון לקבוצת גיל זו הינו 10 מק"ג (0.1 מ"ל) במקום 30 מק"ג (0.3 מ"ל)". במשרד הבריאות הדגישו כי בשל מיעוט הנתונים לגבי חיסון קבוצת גיל זו, הם מבקשים לקיים מעקב צמוד יותר אחר תופעות המופיעות בסמיכות לקבלת החיסון.

נזכיר כי הצוות לטיפול במגיפות שמייעץ למשרד הבריאות גיבש אמש המלצה לפיה יש לחסן בני 12 ומטה שסובלים ממחלות או משתייכים לקבוצת סיכון. ההמלצה התקבלה בהצבעת רוב חברי הצוות לאחר שקיבלו דיווח מחברת "פייזר" על כך שהחיסון יעיל עבור ילדים בתווך גיל זה.

"קיימים מצבים מיוחדים שבהם ניתן לשקול מתן חיסון בגילאים אלה"

מתוך מכתב האגף האפדימיולוגי של משרד הבריאות

 

"בשלב הראשון נמליץ על חיסון לילדים שסובלים ממחלות כרוניות, מחלות ממאירות ומדוכאי חיסון", אמר יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים פרופ' צחי גרוסמן בשיחה עם N12. "בזכות ההגעה הצפויה של משלוח חיסונים לישראל באוגוסט, לא אמורה להיות קטיעה ברצף מבצע החיסון מפני שיהיה אפשר להשתמש כבר עכשיו בחיסונים שנועדו למנה שנייה", הדגיש.