"קוראים לרופאים להתעשת": 91 רופאים חתמו היום (רביעי) על הצהרה הקוראת לשנות את השיח כלפי חולי קורונה לא מחוסנים. בהצהרה המתפרסמת לראשונה ב-N12, הרופאים הסתייגו מהאמירות הקשות שנאמרו לאחרונה נגד לא מחוסנים, שבין היתר הואשמו בכך שבגללם מתים חולים אחרים. "אנו רצים להביע את הסתייגותנו בכל רמה מהאמירות שנשמעו לאחרונה מרופאים בכירים במערכת הבריאות. לאמירות אלה אין מקום ברפואה בפרט ובעולם הטיפולי בכלל", טענו הרופאים החתומים.

לרשימת הרופאים שחתומים על ההצהרה

במכתב ביקרו הרופאים את עמיתיהם שלטענתם סטו מכללי האתיקה הרפואית בביקורת הקשה שלהם כלפי הבלתי מחוסנים. "בערב יום הכיפורים אנו קוראים לכל ציבור הרופאים להתעשת ולחזור לערכי האתיקה הבסיסיים של המקצוע, בכללם חמלה שאינה מותנית והיעדר שיפוטיות".

מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
רוב החולים קשה - לא מחוסנים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המכתב מגיע על רקע מספר אמירות קשות של רופאים בכירים נגד חולי קורונה לא מחוסנים והמחיר הגבוה שהלא מחוסנים גובים מהציבור וממערכת הבריאות. בין היתר התייחס המכתב לדבריה של פרופסור שרון ענב, מנהלת הטיפול הנמרץ בשערי צדק, שהזהירה: "אל תצפו לחמלה מהצוותים הרפואיים כשתגיעו אליהם אם לא התחסנתם. כלו כוחותינו. הצוותים הרפואיים מתמרדים על עצם המחשבה שיצטרכו שוב לחרף את נפשם בשביל אלו שלא טרחו לעשות את המינימום עבור עצמם ועבור החברה. איך זה ייגמר? בטוח לא טוב".

החותמים על המכתב טענו כי אין קשר בינו לבין עמדתם בנוגע לחיסונים, והבהירו שאינם מעודדים את הלא מחוסנים, אלא רק יוצאים נגד השיח הרעיל נגדם. "ההצהרה אינה קשורה כלל לשאלות הרפואיות, היא הרבה יותר מהותית, ונוגעת להיותנו מטפלים ובני אדם.", אמרה ד"ר רעיה ליבוביץ, אחת הרופאות שחתמו על המכתב, והוסיפה: "האווירה הנוכחית היא רעילה, דורסנית ונטולת חמלה, וכנגד זה אנחנו יוצאים".

לפי נתוני משרד הבריאות, רוב מוחלט של החולים קשה הם לא מחוסנים, ומספרם עומד על מאות. נכון לאתמול, בישראל מאושפזים 1,117 חולי קורונה ומבצע החיסונים ממשיך ביתר שאת - 2,932,824 ישראלים התחסנו במנה השלישית. מספר המחוסנים במנה השנייה עומד על 5,557,949.