לאחר שקבינט הקורונה אישר את הגבלות התו הירוק החדשות כדי לנסות ולמנוע את המשך התפשטות וריאנט דלתא בישראל, רה"מ נפתלי בנט רה"מ קרא הערב (חמישי) לציבור לצאת ולהתחסן והדגיש שאלו שבוחרים שלא להתחסן פוגעים בבריאות ובחופש של כלל הציבור.

"אם את הקורונה המקורית היה אפשר לחסום עם חיסונים בלבד, הרי שבגל הדלתא הממשלה בנתה תוכנית של 3 שכבות הגנה - שכבת החיסונים, שכבת ההגנה על המבוגרים ושכבת המסכות", הסביר רה"מ במסיבת עיתונאים שערך בקריה בתל אביב. "האתגר שלנו ברור – שכל הישראלים שיכולים להתחסן ילכו להתחסן. כל אזרח מגיל 12 ומעלה שאין לו מניעה בריאות להתחסן – לכו להתחסן!".

חיסון, קורונה, קופת חולים, ישראל, מתחסנים, חיסונים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מתווה התו הירוק: כניסה לאירועים למחוסנים, מחלימים ולבעלי תוצאת בדיקה שלילית | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני רוצה לעמוד על הנקודה הזאת", המשיך בנט והחל לדבר על סוגיית סרבני החיסונים. "יש מדינות רבות שבהן אין מספיק חיסונים עבור האוכלוסייה וכאן ממשלת ישראל משקיעה מיליארדים כדי שיהיה חיסון זמין בכל הארץ - ועדיין מיליון ישראלים מסרבים להתחסן. יש עדיין מעל 600 אלף צעירים שלא התחסנו".

"אני מכבד דעות שונות אבל יש רגעים שבו הדיון הזה צריך להיעצר, כשזה מדובר בחיים של כולנו", הדגיש בנט "המדע הוא חד וברור – החיסונים עובדים, הם יעילים ועובדים". בהמשך הוסיף: "סרבני החיסונים מסכנים את בריאותם ואת החופש של אזרחי ישראל – הם פוגעים בכולנו".

בנט: "הציבור לא יממן בדיקות לסרבני חיסונים"

כדי לעודד את הציבור להתחסן, רה"מ ציין שהקבינט החליט שמ-18 באוגוסט מי שלא יתחסן לא יוכל להיכנס לאירועים המוניים - אלא אם יביא בדיקת קורונה שלילית שהוא יממן בעצמו. "אין שום סיבה שהציבור שמחוסן יממן את אלו שמסרבים להתחסן", אמר בנט.

עוד התייחס ראש הממשלה לסוגיית עטיית המסכות. לדבריו, "כששני אנשים עוטים מסכה הסבירות להדבקה יורדת ב-98%, לכן על כל האזרחים לעטות מסכות בפנים - זאת לא המלצה אלא הוראה חוקית".

קבינט הקורונה אישר את מתווה התו הירוק

לפי מתווה התו הירוק שאישרו השרים, באירועים מעל 100 משתתפים שנערכים במקום סגור או פתוח תתאפשר כניסה אך ורק למחוסנים, מחלימים ולבעלי תוצאת בדיקה שלילית – מגיל 12 ומעלה.

אולם קולנוע, אילוסטרציה (צילום: 123rf)
בנט: סרבני חיסונים לא ייכנסו לבתי קולנוע ללא בדיקה קודם | צילום: 123rf

התו הירוק יחול על אירועי תרבות וספורט, חדרי כושר, מסעדות וחדרי אוכל, כנסים, אטרקציות תיירותיות ובתי תפילה. כמו כן, הובהר כי אירועי ה"תו השמח" כמו חתונות או מסיבות מחייבים הצגת אישור לבני כל הגילאים, כולל בני פחות מ-12. עוד הוחלט בקבינט הקורונה כי החל מיום ראשון 8 באוגוסט, התשלום עבור הבדיקות ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק, ויבוצע במתחמי בדיקה ייעודיים שייפרסו ברחבי הארץ.