שרים בקבינט הקורונה נגד שאשא-ביטון: על רקע הדיון במשרד ראש הממשלה על המתווה במסגרתו ייפתחו בתי הספר וגני הילדים, שרים בקבינט הקורונה מותחים ביקורת חריפה על שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, ומאשימים אותה בהתנהלות פופוליסטית ולא אחראית - כך פורסם הערב (ראשון) בתוכנית חיסכון. "שרת החינוך עסוקה בעיקר בעצמה ובכותרות לתקשורת", תקפו השרים. "היא התאהבה בפוזיציה ומתעלמת מהמלצות גורמי המקצוע".

על ההודעה שפרסמה שאשא-ביטון על פתיחת שנת הלימודים כסדרה אמרו השרים: "היום מוציאה הודעה לתקשורת שמכריזה על פתיחת שנת הלימודים לפני דיון ראשון בקבינט. התנהלותה הפופוליסטית ולא רצינית. בריאות תלמידי ישראל זה דבר רציני. הגיע הזמן שתבין שהיא כבר לא יו"ר ועדה אלא שרה בתפקיד ביצועי".

חודש לפתיחת שנת הלימודים - מספר החולים קשים עבר את רף ה-100 - ורק על הנתון הזה - בשעה זאת נערך דיון במשרד ראש הממשלה על המתווה במסגרתו ייפתחו מוסדות החינוך. שרת החינוך שאשא ביטון מציגה בדיון תוכנית מקלה שכוללת פתיחה כמעט מלאה ומינימום בידודים. משרד הבריאות, מצדו, דורש הרבה יותר הגבלות.

חילוקי הדעות בין משרדי הבריאות והחינוך נסובים סביב שתי סוגיות עיקריות: משך הבידוד לתלמידים שבאו במגע עם חולה מאומת ושאלת עידוד ההתחסנות והחיסונים בתוך מערכת החינוך. משרד הבריאות מציע מתווה שלפיו יבוצע פיילוט במערכת החינוך החרדית שמתחילה את פעילותה לפני 1 בספטמבר. במסגרת הפיילוט, תלמידים שבאו במגע עם חולה מאומת יעברו בדיקות קורונה במשך שבוע ברצף.

ראש הממשלה נפתלי בנט פנה לשרת החינוך בדיון בניסיון לקדם פשרה: "יפעת, את לא רוצה חיסונים בבתי הספר וניצן לא מוכן לקצר את ימי הבידוד כי זו עמדת גורמי המקצוע שלו. לכן, יש אפשרות שכל משרד יתבצר בכוח שלו - את תסרבי לחסן והוא יסרב לקצר - או האפשרות השנייה - שתשבו יחד ובדיאלוג משותף תמצאו פשרות, כמו שמצופה מכם. אתם יודעים לעבוד יחד בדיאלוג".

ראש הממשלה אמר בפתח הדיון: "אנחנו פה בשביל לשמוע את התוכניות של משרד החינוך עם משרד הבריאות - איך אנחנו פותחים שנת לימודים כסדרה. המטרה שלנו, כמו שכולם יודעים, היא לא לפגוע בכלכלה, לא לפגוע בחינוך ולא לפגוע בשגרת החיים. אני כן אגיד שכדי להגיע לזה, ואני חושב שעכשיו זה זועק בכל העולם, ברור שאנחנו צריכים לחסן את הציבור הישראלי כמה שיותר".

"אני רואה מה עושים בארצות הברית, בצרפת ובאנגליה בענייני המרצת חיסונים", המשיך בנט. "בסופו של דבר, אנחנו גם יודעים שצריך מסה קריטית כדי לחסום את המגפה - אז צריך להמריץ את כולם. אני רוצה לשמוע גם מומחים, גם את יו"ר מרכז השלטון המקומי וגם את השרים. נשמע את הדברים ונקבל החלטות".

פטורים מבידוד והתמקדות בערים אדומות

משרדי הבריאות והחינוך הודיעו הבוקר כי שנת הלימודים הקרובה תיפתח כסדרה. על פי המתווה המלא שפורסם, הלימודים יתקיימו ברצף ובשגרה מהגן ועד לכיתות י"ב, כולל החינוך הבלתי פורמלי. בנוסף יבוצע פיילוט משותף למשרדי הבריאות והחינוך לבחינת צמצום תקופת הבידוד ל-48 שעות - לתלמיד או עובד הוראה שנבדקו ונמצאו שליליים.

 

התוכנית כוללת פתיחה של כל מוסדות החינוך ללמידה פיזית, ללא תלות בצבע הרשות ומדיניות בידוד מותאמת למערכת החינוך. כמו כן, עם המעבר של רשות לצבע כתום, יתבצעו מהלכים בית-ספריים לצמצום מגעים, בנוסף, יתוגברו פעולות מניעה ואיתור, בהן "מגן חינוך" ובדיקות מהירות.

סגירת מוסד חינוכי תיעשה רק בהינתן עלייה משמעותית בתחלואה במוסד החינוכי, בהחלטה משותפת של מנהל המחוז ולשכת הבריאות. מסגרות הצהרונים תפעלנה כבשגרה ופעילויות בלתי פורמליות תתקיימנה בכל תנאי, אך ברשויות כתומות ואדומות, הן תתקיימנה רק בשטחים פתוחים. ההסעות יופעלו כרגיל.

פרופ' אש התייחס הערב לפתיחת שנת הלימודים, שצפויה להתחיל בעוד כחודש והדגיש: "אנחנו בעבודה משותפת עם משרד החינוך כדי לגבש את התוכנית לפתיחת השנת הלימודים. בהודעה שפורסמה, יש כמה נקודות שעדיין לא סגורות שעלינו ללבן אותן - יהיה דיון משותף היום. נמשיך בהליך ההידברות כדי להגיע לתצורה שתבטיח את הבריאות של ילדינו בתוך מערכת החינוך ולמידה רציפה אל מול עלייה בתחלואה".

"הגענו להבנה שכאשר רמת התחלואה באזור עולה אם היישוב הופך לכתום או אדום, יהיה צמצום של הכיתות בהתאם לתהליך שייקבע בהובלה של המוסד החינוכי", המשיך פרופ' אש. "בהקשר הזה ההנחיה היא לצמצם את המגעים במצבים כאלה. התלמידים ילמדו במסגרות יותר קטנות".