פרסום ראשון: לקראת המנה השלישית של החיסון - ל-N12 נודע כמה חיסונים יש בישראל, גם עבור אלו שלא התחסנו. מלאי החיסונים של פייזר ומודרנה בישראל באוגוסט יהיה 1.2 מיליון מנות חיסון - כך על פי הנתון המעודכן ביותר. עוד אנו מפורסמים כי לא נפסלת האפשרות שהמנה השלישית תהיה של מודרנה. 

רגע לפני שככל הנראה מאשרים מנה שלישית של חיסון בישראל לקבוצות סיכון ומבוגרים, וגם לילדים בני 11-5 במקרים חריגים, נשאלות כמה שאלות חשובות: כמה חיסונים צריך? מה המלאי כרגע? האם המנה השלישית תוכל להיות של מודרנה, נוכח הפרסומים שלפיהם ערבוב סוגים דווקא מועיל?

נער מקבל חיסון במרכז מגן דוד אדום (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
יותר ממיליון מנות חיסון - גם לאלו שעוד לא חוסנו וגם למנה השלישית | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

להלן התשובות: כרגע יש בישראל 300 אלף חיסונים של מודרנה, תוקף: עד סוף אוקטובר. 

משלוח של 200 אלף חיסונים של פייזר נוחת מחר בנתב"ג, כפי שבנט בישר לפני  שבועיים - עם תוקף של חצי שנה קדימה.

כ-200 אלף חיסונים של פייזר יגיעו בסוף אוגוסט ו-500 אלף חיסונים נוספים של מודרנה. סך הכול מדובר ב-1.2 מיליון חיסונים זמינים באוגוסט, ולא בטוח שזה מספיק: בישראל יש 1.5 מיליון בני אדם מעל גיל 60, וזה עוד לפני קבוצות סיכון. השאלה המתבקשת היא: האם יתנו בישראל מנה שלישית גם של מודרנה, למרות שהאוכלוסייה כאן חוסנה בפייזר?

גורמי מקצוע בצוות לטיפול במגפות, וגם גורמים שמעורבים במו"מ עם מודרנה ופייזר, טוענים שאם לא יהיו חיסונים של פייזר - אז זאת בהחלט אפשרות. במשרד הבריאות אומרים שיהיו מספיק חיסונים של פייזר, ואם יהיה צורך, יגיעו נוספים. לשאלתנו הנוספת אם הם פוסלים בעתיד אפשרות שמודרנה תשמש כמנה שלישית, הם לא הגיבו

מספר המאומתים היומי לקורונה כבר חצה את רף 2,000 הנדבקים, מספר החולים הקשים הכפיל את עצמו בתוך שבוע וצפוי להמשיך ולהכפיל את עצמו בשבועות הקרובים - וכתוצאה מכך ועקב הרצון לעצור את התפשטות התחלואה המהירה, בימים הקרובים צפויה להתקבל ההחלטה על מתן מנת חיסון שלישית לבני 60 ומעלה - כך פרסמנו הערב (שלישי) במהדורה המרכזית.  

האסטרטגיה המרכזית של הממשלה במאבק בקורונה היא לנסות ולהמשיך את החיים כרגיל לצד התו הירוק - למרות שברור שזה לא מה שיסייע להפחית באופן משמעותי את התחלואה כפי שהודה בעצמו גם מנכ"ל משרד הבריאות - ולהתרכז במתן מנת החיסון השלישית, בתקווה שזה יהיה ה"גיים צ'יינג'ר" מול שולי הביטחון שהולכים וקטנים. 

מחר צפוי להתקיים דיון מכריע בקרב חברי הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות, שם יכריעו סופית בסוגיית מתן המנה השלישית של החיסון עוד בטרם ניתן לכך אישור מה-FDA, אם כי כבר די ברור שיוחלט ליישם זאת בתוך ימים. במקביל לכך, כבר מתקיימים דיונים בין ישראל לחברת "פייזר" על הקדמה של הגעת משלוחי חיסונים נוספים. 

האסטרטגיה aבה נוקטת הממשלה, של חיים לצד הנגיף, היא שונה מזו שבה ממליצים לנקוט בכירי משרד הבריאות. מספר החולים הקשים ממשיך לעלות בשיעור חד - והם סבורים שיש לנקוט עוד הגבלות על התקהלויות ולהטיל תו ירוק מחמיר שלא יכלול כניסה של ילדים לאירועים המוניים שונים. 

קשישים מקבלים חיסון בבית האבות מגדלי הים התיכון (צילום: פלאש 90)
האוכלוסייה המבוגרת בעדיפות ראשונה לקבלת חיסון שלישי | צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות בהקלטה: "התו הירוק לא יעשה שינוי משמעותי" 

בהקלטות שהגיעו לידי "תוכנית חיסכון" ושהבאנו מוקדם יותר הערב, נשמע מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, מודה בקולו שהחזרת התו הירוק לא תסייע באופן מהותי בצמצום התחלואה בקורונה. בשיחה שקיים היום עם מנהלי בתי החולים, נשמע המנכ"ל אש אומר שיהיה צורך לנקוט בצעדים נוספים כדי למנוע את התפשטות הנגיף. 

"אנחנו צריכים להיכנס לראש שבעוד עשרה ימים נהיה עם מספר כפול של מאומתים ומספר כפול גם של חולים קשים וקריטיים, במיוחד שהעלייה הזאת התחילה - אז המוכנות צריכה להיות מעכשיו", נשמע פרופ' אש אומר בהקלטה. 

במהלך הדיון, ביקשו נציגי משרד הבריאות מבתי החולים להסב מחלקות פנימיות למחלקות קורונה – ובבתי החולים הבהירו שהדבר עלול להוביל למספר גדול של נפטרים עקב כך שכבר כעת לחולים רבים שאינם חולי קורונה ונזקקים לטיפול רפואי אין מיטה.

"אנחנו מתחילים עם התו הירוק ביום חמישי, אבל ההערכה שלנו שזה לא יעשה איזה שינוי דרמטי", אמר, "זה אולי יוריד קצת את מקדם ההדבקה אבל לא בצורה משמעותית. אנחנו בוחנים צעדים נוספים שנעלה לממשלה, אבל אני לא יודע מתי ואם הם יתקבלו". 

"דבר נוסף שאנחנו עושים זה עניין חיסון הדחף (החיסון השלישי), ההחלטה תתקבל בימים הקרובים ואנחנו נצא לדרך, ככל שיוחלט, במהירות לחסן את האוכלוסייה המבוגרת בעדיפות ראשונה", אמר פרופ' אש, "שוב, ככל שזה יוחלט. מחר מתכנסת ועדת החיסונים ושם זה יידון שוב".

בדיון הוצגו גם נתונים חדשים על יעילות החיסון, שם נמסר שחלה ירידה ל-80% יעילות במניעת תחלואה קשה. בנוסף, דיווחנו הערב שבמשרד הבריאות שוקלים לחסן גם צוותים רפואיים במנה שלישית של החיסון – זאת גם כן ללא אישור של ה-FDA. רבים מבין אותם חברי צוותים רפואיים הם צעירים – כך שהדילמה אם לחסנם הופכת סבוכה אפילו יותר.

קרן מרציאנו, יולן כהן ופרופ' גבי ברבש השתתפו בהכנת הידיעה.