וריאנט דלתא של הקורונה ממשיך להתפשט בעולם, ובארה"ב מודאגים מההשלכות: ממסמך פנימי של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), הגוף הבכיר ביותר בתחום בריאות הציבור במדינה, עולה כי הווריאנט ככל הנראה גורם לתחלואה קשה יותר ומתפשט בקלות ובמהירות ביחס לנגיפים אחרים. במצגת, שתוכנה הגיעה לידי ה"וושינגטון פוסט", נכתב כי ה-CDC מתקשה להסביר לציבור את החשיבות שבהתחסנות ובשמירה על ההנחיות, ולכן דרושה אסטרטגיית הסברה חדשה.

סיקור N12 על וריאנט דלתא

העלייה בתחלואה בארה"ב הובילה את ה-CDC למסקנה שההסברה של הסוכנות פשוט לא עובדת – גם בסוגיות בסיסיות כמו עטיית מסכות בשטחים ציבוריים. נוסף על כך, במרכז מעוניינים להבהיר לציבור שהתחסנות היא הנשק הטוב ביותר נגד זן דלתא - שמתפשט באותה קלות כמו אבעבועות רוח - אך גם המסר הזה לא חלחל מספיק עד כה. "אנחנו לא צועקים 'זאב זאב', אנחנו רציניים לגמרי", אמרה ראש ה-CDC, ד"ר ראשל וולנסקי, בשיחה עם רשת CNN.

המצגת המדוברת כללה נתונים ממחקרים שנערכו לאחרונה ועדיין לא התפרסמו על התפרצות הקורונה בארה"ב, ומהם עולה שגם מחוסנים שנדבקו בווריאנט מסוגלים להעבירו באותה קלות כמו אנשים שלא התחסנו. "כשסיימתי לקרוא את המסמך, הייתי הרבה יותר מודאג", סיפר רוברט ווכטר מאוניברסיטת קליפורניה.

בהתאם לממצאים, מומחי ה-CDC שינו בתחילת השבוע את ההנחיות שלהם למחוסנים. ההנחיות החדשות כללו, בין היתר, המלצה גורפת – גם למחוסנים – לעטות מסכות בחללים סגורים במקרים מסוימים. ההנחיות המלאות והמידע שהופיע במסמך צפוי להתפרסם בארה"ב במהלך היום (שישי).

אחד החששות שהופיעו במסמך היה "בעיית תקשורת" מול הציבור, שנובעת בעיקר מהעלייה החדה במקרי ההדבקה של מחוסנים. זה הוביל לכך שחלקים בציבור סבורים שהחיסון כבר לא יעיל ושדרושה מנה נוספת. על רקע זה, ה-CDC ידגיש בשבועות הקרובים את החשיבות של החיסון ויתאים את מסריו לאזרחים בהתאם.

בתוך כך, רופאים בארה"ב סיפרו כי אנשים החלו להתחסן בחשאי בבית החולים, מחשש שבני משפחותיהם המתנגדים לחיסונים יגלו על זה. "הם חוו משהו ששינה את דעתם או את השקפת עולמם, זאת לעומת בני משפחה והחברים שלהם. כך הם הגיעו להחלטה שהם רוצים להתחסן", סיפרה רופאה ממיזורי, מדינה שמרנית במרכז ארה"ב. "הם עשו מחקר עצמאי ודיברו עם אנשים כמוהם שהחליטו להתחסן. למרות כל זאת - הם עדיין מפחדים שיגלו שהם זאת או שיפעילו עליהם לחץ וביקורת".

הרופאה סיפרה בסרטון של CNN כי אותם אנשים מגיעים בחשאי לבית החולים, לפעמים כשהם מחופשים בניסיון להסתיר את זהותם ומתחננים בפני הצוות שלא יגלו לאיש שהם עושים זאת: "אנחנו נעשה הכול כדי להכיל ולעודד אנשים להתחסן. אומנם לא מדובר בתופעה רחבה, אבל אנחנו רוצים לחסן כמה שיותר אנשים ועבורנו אנשים כאלה הם עוד ניצחון במאבק נגד הנגיף. אנחנו צריכים כל ניצחון, לא משנה כמה קטן הוא נראה".‎