ראש הממשלה נפתלי בנט דחף להרחיב את מבצע החיסונים ובסוף השבוע הצטרפו בני הארבעים, נשים בהריון, מטפלים רפואיים וצוותי הוראה לרשימת הזכאים לקבל מנה שלישית של חיסון לקורונה. כמעט 100 אלף בני 50-30 כבר הצטרפו למיליון הישראלים שקיבלו את מנת הבוסטר - אך העובדה שישראל משמשת כחלוצה בנושא מעוררת שאלות רבות. N12 עושים סדר בכל המידע הקיים כיום לגבי המנה השלישית:

מי יכול לקבל נכון להיום את מנת החיסון השלישית?

  • כל אדם בגיל 40 ומעלה שחלפו לפחות חמישה חודשים מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה.

    מי שמשתייך לאחת הקבוצות הבאות יכול להתחסן בכל גיל:
  • מטופלים ומטפלים במוסדות בריאות ורווחה.
  • אנשים עם מוגבלויות והמטפלים בהם.
  • צוותי הוראה.
  • נשים בהריון.
  • מצבים אחרים בהם ישנה המלצה של רופא מטפל.

חיסון נגד קורונה של פייזר (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
מה הוביל לקבלת ההחלטה? | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

מה הוביל לקבלת ההחלטה על הבוסטר?

ביום חמישי האחרון התכנסו חברי צוות הטיפול במגפות לקבלת החלטה מקצועית ובקרב המומחים הייתה תמיכה גורפת להרחבת המבצע. מדוח משרד הבריאות שהוצג בפני חברי ועדת החיסונים עולה כי שיעור תופעות הלוואי לאחר קבלת המנה השלישית - היה נמוך יותר בהשוואה למנה הראשונה והשנייה. מתוך יותר ממיליון ומאה אלף מחוסנים, היו חמישה נפטרים בסמיכות לקבלת מנה שלישית - כולם סבלו ממחלות רקע משמעותיות. שלוש תופעות לוואי נדירות שנצפו כמו אובדן חוש טעם וריח, איבוד הכרה וטשטוש ראייה - חלפו לאחר זמן קצר מהופעתם.

ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה במאוחדת, הסביר בשיחה עם N12: "מה ששכנע את גורמי המקצוע לקבל החלטה על תוספת מנת חיסון זה מצד אחד העלייה הדרמטית בתחלואה בישראל, ומצד שני נתונים מעודדים על ירידה בתחלואה הקשה בקרב בני שישים שהתחסנו לפני כשלושה שבועות".

חיסון שלישי  (צילום: ap)
יותר ממיליון כבר התחסנו | צילום: ap

מה לגבי מחלימים מקורונה?

כרגע לא מחסנים מחלימים ביותר ממנת חיסון אחת, זאת מכיוון שיש להם הגנה טובה מפני הדבקה נוספת. הנתונים על תחלואה חוזרת בקורונה אצל מחלימים הם נמוכים מאוד ביחס לאוכלוסיית המחוסנים. מדובר על מחלימים מכל זני הקורונה (אלפא, בתא ודלתא).

כמה התחסנו עד היום במנה השלישית?

עד עכשיו התחסנו בישראל 1,377,692 אנשים הזכאים למנת חיסון שלישית. מקרב קבוצת הגיל שלושים עד חמישים התחסנו 94 אלף איש. מדינת ישראל היא המדינה היחידה שבשלב הזה חיסנה כמות גדולה כל כך של אזרחים במנת "בוסטר".

חיסון לקורונה (צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש/90 )
ישראל - חלוצה בחיסון השלישי, ארה"ב תתחיל בקרוב | צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש/90

מה המינון שנותנים לכל אחד?

המינון שניתן הוא של 0.3 מיקרוגרם והוא זהה למינון של המנה הראשונה והשנייה. הנחיה נוספת היא לתת מנת חיסון מאותה החברה שבה התחסנו בפעם הקודמת, הכוונה בישראל לחברת פייזר.

לכמה זמן צופים שהחיסון הנוסף יחזיק?

ד"ר מוסינזון, סמנכ"ל הרפואה במאוחדת, עונה: "מכיוון שמדינת ישראל היא הראשונה בעולם לעשות את זה אין שום נתון שאומר בוודאות כמה זמן המנה השלישית תחזיק מעמד. אנחנו בהחלט מקווים להשפעה ארוכה, כפי שבחיסוני ילדות שבחלקם נותנים שלוש מנות, יש לעיתים השפעה ארוכת טווח, אך צריך קצת צניעות בעניין הזה. אנחנו באמת לא יודעים לכמה זמן תחזיק ההשפעה. כחמישה חודשים לאחר החיסון השני התגלה שהחסינות מתחילה לרדת, אך במנה השלישית אנחנו לא יודעים מתי תהיה ירידה - נדע זאת בהמשך".

מתחסנים (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
אוכלוסיות נוספות רשאיות להתחסן במנה ה-3 | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

האם המנה השלישית עושה את אותה הפעולה של ייצור החלבון של הקורונה?

המנה השלישית גורמת לפעילות של אותו מנגנון אימונולוגי בגוף. החיסון הנוסף מעודד יצירת נוגדנים ובדיקות סרולוגיות שנעשו למתחסנים מגלות שאכן יש עלייה דרמטית בנוגדנים לאחר מנת חיסון שלישית.

אילו עוד מדינות מחסנות במנת בוסטר?

אחרי ישראל, גם בארה"ב החליטו לאשר חיסון במנה נוספת ושם צפויים להתחיל לחסן ב-20 בספטמבר. בכמה מדינות החלו במחקרים על המנה השלישית עבור מדוכאי חיסון, אך לא אושר חיסון שלישי לכלל האוכלוסייה.