סימנים ראשוניים לבלימת גל התחלואה: היום (חמישי) זהו היום השני ברציפות שבו מקדם ההדבקה נמוך מאחד ועומד על 0.83. הנתון, הידוע בכינוי ה-R, מחשב את הסיכוי של חולה קורונה להדביק אדם אחר. כאשר המספר יותר מ-1 - משמעות הדבר שהמגפה מתפשטת בקצב מהיר, ומתחת ל-1, המגפה נמצאת בבלימה. כך, אם המגמה נמשכת - התחלואה הולכת ומצטמצמת מיום ליום. בעבר הגדירו מקבלי ההחלטות את היעד של מקדם שנמוך מ-0.8 ככזה שכאשר נגיע אליו ניתן יהיה לשחרר את ההגבלות ההדוקות.

מאז תחילת ספטמבר חל שינוי לטובה גם במספר החולים קשה החדשים המתגלים מדי יום. במהלך חודש אוגוסט הצטרפו למערכת הבריאות כמאה חולי קורונה במצב קשה מדי יום ואף באחד הימים (29 באוגוסט) הגיע לתוספת יומית של 117 חולים במצב קשה. בשבוע האחרון ישנה ירידה מבורכת: אתמול התווספו 65 חולים במצב קשה, בשלישי 83 וביום שני 61. מאז תחילת החודש לא התווספו יותר ממאה חולים קשה חדשים ליום.

"בשבוע האחרון הייתה ירידה של כעשרים אחוזים במספר החולים קשה החדשים וזו העדות הכי אמינה לירידה בתחלואה, כיוון שהנתון איננו תלוי בכמות הבדיקות", אומר פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן. "גם המדדים שתלויים בבדיקות מצביעים על ירידה בתחלואה אבל הם פחות אמינים כי החגים הובילו לשינויים בהרגלים. ייתכן שמבצעי הבדיקות המהירות בבית הספר ולקראת מפגשי החג עזרו באיתור תחלואה סמויה".

בדיקות קורונה בנתב"ג (צילום: פלאש/90 )
בדיקות קורונה בנתב"ג. "להיזהר מווריאנטים" | צילום: פלאש/90

פתיחת שנת הלימודים בצל הקורונה (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
תלמידים. "אין סיבה שתהיה הדבקה המונית אם המדיניות תימשך" | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

בדיקות מהירות בכניסה לפסטיבל חיפה להצגות ילדים (צילום: כרמל ליבמן, n12)
הצגת בדיקה מהירה לפי הנחיות התו הירוק | צילום: כרמל ליבמן, n12

מדי יום ממשיכים להתגלות בישראל אלפי נדבקים חדשים בקורונה: אתמול עמד הנתון על כמעט 3,250 חיוביים ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 5.4 אחוזים, נתון שאומנם רחוק משיאי המגפה בישראל אך הוא נחשב לגבוה.

פרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה וחבר צוות ניתוח קורונה של האוניברסיטה העברית הסביר: "אנחנו עדיין בשיא התחלואה וכעת רואים את הסימנים הראשונים של הירידה. כאשר מגיעים לשיא הגל - עדיין הכול מאוד סוער מבחינת נוכחות המגפה: יש הרבה בידודים, חולים רבים ולצערנו נפטרים רבים מהנגיף, אבל המגמה היא מגמת היחלשות. עכשיו השיא מאחורינו ומכאן אנו צופים שהנתונים יתחילו לרדת לאט".

לצד הסימנים החיוביים, קיים החשש שהמגמה תתהפך אם לא תהיה הקפדה על ההנחיות. פרופ' כץ הוסיף: "אנשים צריכים להישמר ולהקפיד על התו הירוק. בידינו הבחירה לאן תנותב המגפה בעוד חודש מהיום. אם מערכת החינוך תפעל לפי הנהלים עם בדיקות המוניות ובידודים, אין סיבה שהיא תהווה גורם להדבקה המונית אצל הצעירים. אבל מה שעלול להיות גיים צ'יינג'ר זה אם יתגלו וריאנטים חדשים שיגיעו דרך שדה התעופה. צריך להמשיך לעמוד על המשמר למול זה ולמול תופעות שלא הכרנו. על מקבלי ההחלטות לשמור על ענווה ולהמשיך לנהוג בזהירות ובאחריות. כדאי להכיר בכך שייקח זמן עד שנתגבר באופן מוחלט על המגפה וגם ירידת גל התחלואה הנוכחי, תימשך מספר שבועות שבהם יש לנקוט בזהירות".

לאחר אירועים המוניים כמו פסטיבל הפאנג'ויה באילת ואלפי צופים במשחקי כדורגל, במשרד הבריאות ממשיכים להמליץ למקבלי ההחלטות על הגבלת התקהלויות. פרופ' יהודה אדלר, המייעץ לרשויות המקומיות, אמר על כך: "ודאי שהאופציה של הגבלת התקהלויות עדיין נמצאת על הפרק ורלוונטית. אירועים המוניים חייבים להיות מוגבלים במספר האנשים, במיוחד בחללים סגורים, כדי שנצמצם במהירות את התפשטות התחלואה. אחרת הסכנה שמגמת ההתפשטות של התחלואה תתהפך כלפי מעלה תישאר בתוקף ותאיים להחזיר לאחור את ההישגים שאליהם הגענו".

במקביל, יותר מ-144 אלף תלמידים נמצאים בימים אלה בבידוד וכמעט 4,000 אנשי צוות מתווספים אליהם.

רשימת הערים האדומות שתיכנס לתוקף ביום ראשון (12.09) ותשפיע על הלימודים (בערים אדומות, אם יש פחות מ-70% מחוסנים בכיתה עוברים ללמידה מקוונת)

אור יהודה
עמנואל
מג'דל שמס
אלקנה
אלפי מנשה
יקנעם עילית
טייבה
קרית גת
קרני שומרון
אילת
אריאל
ערערה
ביתר עילית
ערד
דימונה
תל שבע
מעלה עירון
אור עקיבא
יבנה
בית שמש
גבעת זאב
בסמ"ה
חצור הגלילית
אום אל-פחם
אלעד
עכו
אשדוד
קריית שמונה
בני עי"ש
ג'לג'וליה
חורה
ראמה
ג'דיידה-מכר
טירת כרמל
שעב
יבנאל
טובא-זנגריה
מגדל העמק
קלנסווה
שדרות
כפר ברא
רכסים
חריש
ג'ת
ג'סר א-זרקא
קריית יערים
כפר קאסם
פסוטה
זמר
נחף
מעיליא
קריית מלאכי
פוריידיס
מזרעה
יהוד
שפרעם
שלומי
עראבה
סאג'ור
מג'ד אל-כרום
בענה
רחובות
כפר יאסיף
נתניה
טורעאן
נהריה
אעבלין
מודיעין עילית
מגאר
צפת
סח'נין
אבו סנאן
מעלות-תרשיחא
גן יבנה
בית שאן
כאבול
קרית ביאליק
טמרה
באקה אל-גרביה
קריית עקרון
לוד
נתיבות
פרדסיה
טבריה
חורפיש
ג'ולס
אופקים
בת ים
רמלה
דייר אל-אסד
פרדס חנה-כרכור
קריית אתא
מגדל
כעביה-טבאש-חג'אג'רה
בני ברק
מטה בנימין
בית אריה
אליכין
בסמת טבעון
טירה

בנוסף יש רובעים אדומים בערים:

אשדוד
באר שבע
בני ברק
חיפה
ירושלים
נתניה
פתח תקווה
ראשון לציון
תל אביב-יפו