שרי הממשלה אישרו היום (ראשון) פה אחד את ההצעה להרחיב את פיילוט "כיתה ירוקה" לכל מערכת החינוך, כל זאת בניסיון לעצור את שטף הבידודים במערכת החינוך ולשנות את המצב הנוכחי בו כיתה שלמה נשלחת לבידוד בגלל תלמיד מאומת אחד. הנתונים שפרסם הבוקר משרד הבריאות מצביעים על כך שיותר מ-154 אלף תלמידים נמצאים בבידוד, בנוסף ל-3,750 אנשי צוות שנמצאים בבידוד גם כן. אתמול אובחנו 5,853 תלמידים ואנשי צוות כחיוביים לנגיף.

הצורך לעצור את מכת הבידודים עלה לדיון לאחר שהשר נחמן שי קרא "לחייב את כל עובדי הציבור בחיסון". השרה אורנה ברביבאי השיבה כי "אנחנו כבר שם", ואילו ראש הממשלה בנט אמר בתגובה לשניהם: "הסובלנות שלנו לאנשים שלא מתחסנים תמה".

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון הסבירה כי "מעל ל-2 מיליון אנשים לומדים באופן סדיר. צריך למצוא פתרון לבידודים. מתחילים פיילוט של 'כיתה ירוקה' בחברה הערבית. מעל ל-90% מאלו שיוצאים לבידוד הם שליליים, ולכן בניהול סיכונים ייתכן שמה שנכון לעשות הוא לבודד רק את מי שמאומת".

שר הבריאות הסביר כי "בעניין הבידודים, החל מהחודש הבא נוכל לעבור למודל שבו רק המאומת ייכנס לבידוד והיתר יערכו בדיקות. יש קשיים ויש עומסים ויש תורים כי אנחנו בעיצומה של מגפה".

ראש הממשלה בנט תיאר: "העסק מנוהל, ומנוהל בצורה מהודקת. כל יום יש חיתוך מצב והחלטות. עד לפני חצי שנה לא היה ניתן להשיג בדיקות ביתיות. לגבי התורים - העלינו את מס' הצוותים הבודקים מ-115 ל-160".

יאיר לפיד ובני גנץ מגיעים לישיבת ממשלה

"לגבי מערכת החינוך - נאמץ את המודל", הוסיף בנט שהסביר כי אחרי החגים יתבצעו בדיקות המוניות במערכת החינוך: "הפעם החלוקה לא תהיה דרך בית הספר אלא בדרך לוגיסטית חלופית וההורים יכתבו פתק. היום התו הירוק מאוד פרום. רוב האנשים לא באים עם ברקוד אלא עם פתק וזה יוצר חורים ואנחנו כנראה נהדק לברקוד. אנחנו עובדים על זה ונודיע מראש".

באשר לנתב"ג ולחשש מפני ייבוא של וריאנט חדש של קורונה, אמר ראש הממשלה כי "צודקת השרה מירב כהן שמשם יבוא הווריאנט הבא. אני קורא לזה 'האומגה'. אנחנו עובדים על מנגנון של סריקה גנטית לכל מי שנכנס לישראל, וכך ישראל תהפוך למכ"ם של הנגיף".

מירב כהן (צילום: יוחאי צוברי)
"המדיניות שלנו בנתב"ג מקלה מדי". השרה מירב כהן | צילום: יוחאי צוברי

השרים דנו גם בהגבלת היציאה מישראל (הארכת תוקף של ההחלטה הקיימת). השר הורוביץ אמר כי " הקורונה הפכה לאירוע של לא מחוסנים... ההימנעות מחיסון גורמת פשוט למוות בסופו של דבר. התקנות הללו הן חלק מהעניין". השר לביטחון הפנים בר לב: "מטרת התקנות היא לעקוב אחרי מי שנכנס לישראל".

המשנה ליועמ"ש רז ניזרי אמר על התקנות כי "זה יחול על כל המבודדים ולא רק על מי שחוזר לארץ. שנית, ההרצה הזו תובא לאישור הכנסת ורק לאחר מכן תיכנס לתוקף". השרה מירב כהן תיארה: "גם אני ביליתי את החג בתורים עם הילדים לבדיקות. צריך לספק לזה מענה. הבדיקות חשובות ומוכיחות את עצמן, אבל ברמה התפעולית, צריך לפתור את זה.

השרה כהן הוסיפה: "שנית, שימו לב עם מה שקורה עם אומן ומה שקורה עם השבים מתורכיה ויוון - המדיניות שלנו בנתב"ג מקלה מדי. הווריאנט הבא יגיע מנתב"ג ועד שמשרד הבריאות יעדכן את רשימת המדינות האדומות שלו, הווריאנט הבא כבר יחגוג כאן. זה מחייב שינוי מדיניות".