הקורונה בדרך חזרה? הזן ההודי או בשמו הרשמי "דלתא" מעלה חשש בקרב מומחי הבריאות ברחבי העולם. למרות שעל פי הערכות, החיסון של פייזר וגם זה של חלק מהחברות האחרות עמיד בפניו, עוצמת ההדבקה שלו עולה משמעותית על זאת של זנים אחרים. בארגון הבריאות העולמי הזהירו הלילה (בין שני לשלישי) כי "דלתא" צפוי להיות קטלני מכולם.

ראש תוכנית החירום של הארגון, ד"ר מייק ראיין, הזהיר כי הזן ההודי יביא לתמותה נרחבת עבור חולים בסיכון ובכללם כאלה שטרם התחסנו. על פי הנתונים שהציג, הזן ההודי החליף את זה הבריטי והפך לדומיננטי ביותר ברחבי העולם. הוא התפשט כבר במלמעלה מ-90 מדינות והוא מדבק ב-60% יותר מהזן הבריטי, שבעצמו מדבק יותר מהזן המקורי של הקורונה. בארגון גם הוסיפו כי הוא אחראי על לפחות 10% מכל המקרים החדשים.

חיסון בני נוער (צילום: פלאש 90)
צילום: פלאש 90

בארגון הבריאות העולמי קראו למדינות העולם להגביר את קצב ההתחסנות וביקשו להאיץ את מבצעי החיסונים. בארגון גם ביקשו ממדינות שבהם אחוז גבוה של מחוסנים, לתרום את החיסונים למדינות עולם שלישי שידם אינה מסגת ומתקשות לרכוש את מנות החיסון היקרות.

מומחי הבריאות בארגון סבורים כי הזן החדש גורם לתסמינים חמורים יותר אך הם מבקשים עוד זמן לחקור את הנושא. ועדיין, לא התגלה בינתיים זן שעמיד בפני חיסונים וגם גורם למחלה קשה יותר בהרבה מזאת של הנגיף המקורי שהתגלה לפני כשנה וחצי בסין.