הרשות הפלסטינית הודיעה הערב (שישי) במסיבת עיתונאים כי החליטה לבטל את הסכם החיסונים של חברת פייזר שהועברו אליה מישראל, זאת בהוראת ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה. לפי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, ההסכם בוטל בשל העובדה שתוקפם של החיסונים עתיד לפוג בקרוב. מאה אלף מנות החיסון שכבר הועברו היום לרשות יוחזרו לישראל.

שרת הבריאות הפלסטינית אמרה במסיבת העיתונאים כי "החליטה על החזרת החיסונים שקיבלנו מהצד הישראלי התקבלה לאחר שהצוותים המקצועיים גילו כי החיסונים אינם עומדים בתקן".

השיירה שמובילה את החיסונים לקורונה לרשות הפלסטנית
השיירה שמובילה את החיסונים לרשות הפלסטנית

מוקדם יותר העבירה ממשלת בנט לרשות יותר ממיליון חיסוני קורונה שתוקפם יפוג בקרוב. בתמורה לכך, ישראל הייתה אמורה לקבל מנות חיסון מפייזר בחודשים ספטמבר-אוקטובר שיועדו לרשות. לטענת שרת הבריאות הפלסטינית, ברשות סירבו לתנאי שהוצב שלפיו חיסונים לא יועברו לשטח רצועת עזה. עם זאת, גורמים מדיניים בישראל הבהירו כי בפועל הוסכם בין הצדדים שהחיסונים ישמשו את תושבי הגדה המערבית בלבד.

בהודעת משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד הביטחון נכתב כי "ישראל תעביר לרשות הפלסטינית כמיליון מנות חיסון לקורונה". עוד נכתב כי "מדובר בעסקה משותפת בין ישראל לרשות הפלסטינית, שלפיה ישראל תעביר לפלסטינים את החיסונים, שרובם פגי תוקף בקרוב, ובתמורה היא תקבל מפייזר מנות חיסון חדשות".

פלסטיני מקבל חיסון נגד קורונה באזור התעשייה ברקן (צילום: אריאל שליט ל-AP)
פלסטיני מתחסן נגד קורונה באזור התעשייה ברקן | צילום: אריאל שליט ל-AP

"בהתאם להמלצת הגופים הרלוונטיים, לאחר עבודת מטה, וקבלת כלל האישורים הנדרשים, סוכם היום כי מדינת ישראל תעביר לרשות הפלסטינית 1.4-1 מיליון מנות חיסון נגד נגיף הקורונה של חברת פייזר הנמצאות בישראל", נמסר בהודעה. "תוקפן של כלל מנות החיסון שיועברו יפוג בקרוב. בתמורה לחיסונים שיועברו, תקבל ישראל כמות זהה של מנות חיסון חדשות מחברת פייזר במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר 2021, על חשבון המשלוח שמויעד לרשות". המתווה אושר לאור העובדה כי מלאי החיסונים שנמצא בידי ישראל עונה על כלל הצרכים כיום.