מהומה מול ביתו של מנכ"ל משרד הבריאות: כמאה בני אדם, סטודנטים לרפואה וכן מתמחים, הפגינו אמש (שבת) מול ביתו של פרופ' חזי לוי שברעות. הסיבה להפגנה היא בקשתו של המנכ"ל משר העבודה מאיר כהן להארכת ההיתר המאפשר להעסיק את המתמחים והמתמחות בתורנויות של 26 שעות. זאת, ללא כל התחייבות להצגת תוכנית לקיצור תורנויות ובניגוד גמור להסכמות שהושגו בעבר. תוקף ההיתר הקיים אמור לפוג ב-6 ביולי 2021. במהלך ההפגנה נעצרו 2 סטודנטים לרפואה, מתמחה ומנהלת המטה של ארגון המתמחים.

עם צאת השבת הגיעו המפגינים אל מחוץ לביתו של פרופ' לוי וצעקו "בושה". המנכ"ל יצא אל המפגינים, שמחאו לו בהתחלה כפיים - ותוך זמן קצר לא התרצו מהתשובות שקיבלו. "סיימתי עכשיו דיון גדול בנושא הקורונה ויצאתי לפה מיד", אמר להם פרופ' לוי. "הוועדה אמורה לסגור את הדברים משום כך ביקשנו הארכה של החרגה, היה והדבר הזה ייגמר יותר מהר לא נצטרך שנה".

הפגנת המתמחים מול ביתו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי (צילום: אלעד גוטמן )
צילום: אלעד גוטמן

המפגינים זעמו על הדברים וקטעו את פרופ' לוי תוך שהם צועקים לעברו: "שקר וכזב - אתה לא משרת את כולנו, אתם מנסים לפתור את זה כבר 11 שנים". הוא המשיך ואמר להם: "כיצד אתם יודעים שאנחנו לא מפעילים לחץ? אני יכול לשרת את כולם וזה אני עושה. אני אומר שוב שאני מוכן לבקש לקצר את זה, כתבנו את זה כניסוח משפטי".

מפגין נסער התפרץ לדברים של לוי ואמר: "בנובמבר 2019 פנו למשרד האוצר בבקשה להקים ועדה - לא עשו את זה. במאי 2020 הפגנו - ורק אז הוקמה ועדה. קיבלתי מאז היתרים בלי הפסקה, בגלל בחירות ועוד עוד. בנובמבר 2020 הוועדה הייתה אמורה לסיים מסקנות סופיות. שהפצתם את המכתב הזה - היית צריך לעשות שיחה גם עם הציבור שנמצא פה. משרד העבודה שמחכה כבר תקופה ארוכה ומאריך את ההיתר לבקשתם כל פעם, אפילו הוא לא קיבל תשובה למה צריך הארכה".‎

"השנה הזאת של היעדר תקציב, היא בלי תקציב ובלי תקנים", ניסה לוי להשיב למפגינים. "אתם יודעים כמה אני נלחם על 600 רופאים ו-200 אחיות שבעוד 3 ימים הולך לפוג לכאורה התוקף, ואמרנו שעל גופתנו המתה - אחרת הם יפוטרו"‎. לאחר שלא הצליח לשכנע את המפגינים, חזר המנכ"ל אל ביתו - אך ההפגנה נמשכה, תוך שהקריאות נגד הארכת המשמרות נמשכו. המשטרה עצרה תוך זמן קצר שני סטודנטים לרפואה. לבסוף, נמסר ממארגני ההפגנה שנעצרו גם מתמחה ומנהלת המטה של ארגון "מרשם".

יו"ר ארגון המתמחים "מרשם", ד"ר ריי ביטון מסרה: "לפרופ' חזי לוי יש את התעוזה עכשיו, בתירוץ עלוב של הקורונה המתחדשת, לא רק לפעול נגדנו, אלא גם לעשות את זה במחשכים, ולחשוב שזה יעבור בשתיקה. אבל ככה זה נראה כשמנכ"ל משרד הבריאות (שהוא גם בעל תפקיד בהר"י) לא סופר אותנו".

"רגע לפני שידרשו מאיתנו שוב להתגייס בצו 8 כדי לתפוס את הקו הראשון במלחמה נגד המגפה, בוחר מנכ"ל משרד הבריאות לירוק לנו בפרצוף!", סיכמה ד"ר ביטון, "אבדה הבושה. אבדה ואיננה עוד".

אחת המפגינות סיפרה: "אנחנו כאן הערב כדי להגיד שהמכתב ששלחת לא מקובל עלינו, לבקש הארכה זה פשוט ביזיון. אנחנו עובדים נורא יפה סביב השעון - אתה בטוח יודע. אנחנו יודעים שאתה מכיר את הקושי - ודווקא מתוך זה אנחנו מופתעים שאתה מבקש להאריך את העוול הזה אחרי וועדה שהסיקה מסקנות. לתת להם הארכה נוספת זה לתת פגיעה במתמחים"‎.

שני סבוראי ברנד, מתמחה בקפלן הוסיפה בשיחה עם N12 כי "לפני יותר משנה הוקמה הועדה לקיצור התורנויות ומאז למעשה משרד הבריאות ונציגי ההסתדרות הרפואית מבקשים הארכות חוזרות ונשנות להיתר שמאפשר להם להעסיק מתמחים בתורנויות של 26 שעות. עד כה לא הוצגו אפילו מסקנות ביניים של הועדה מכיוון שההסתדרות הרפואית לא מעוניינת באמת בקיצור התורנויות. גם היום מנכ"ל המשרד מסמס אותנו ואמר לנו שהוא ישתדל שקיצור התורנויות ייכנס לתוקף במשמרת שלו. זה לא מספיק טוב, אין סיבה שכך ייראו החיים שלנו ושל מטופלינו. אף אחד לא יכול להיות אמפתי אחרי 26 שעות עבודה, בשנת 2021 הדבר הזה נגמר. יחי הסדר החדש".

רעות לסרי, מתמחה לרפואת ילדים שהשתתפה במחאה: "הפגנו הערב מכיוון שכבר מאז 2011 מבטיחים לנו קיצור תורנויות וזה לא קורה. פעם אחר פעם מאריכים את ההיתר שמאפשר את ההעסקה של מתמחים לתורנות של 26 שעות. בינתיים מתמחים ממשיכים להירדם בדרכם הביתה ומול אנשים שנמצאים בשעתם הקשה ביותר. המצב מאוד מאכזב והתחושה היא שמנסים למרוח אותנו במשך עשור. הגיע הזמן שגם הציבור יצטרף אלינו למאבק, זה נוגע לכל אחד מאיתנו".