שיא נוסף נשבר כשישראל רשמה אתמול (שבת) פחות ממאה נדבקים חדשים בנגיף הקורונה ביממה אחת, מה שממשיך את המגמה החיובית של הירידה בתחלואה. בקרב המומחים יש מי שסבור שכבר הגענו ל-"חסינות העדר" הנכספת, אך הדעות המקצועיות חלוקות ויש מי שסובר שישראל עדיין לא כבשה את היעד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חסינות עדר" הוא מצב בו אחוז גבוה מאוד מהאוכלוסייה מחוסן מפני הנגיף ובכך נקטעות שרשראות ההדבקה ונמנעת התפרצות משמעותית חוזרת של המגפה. רק כאשר שני-שליש או יותר מהאוכלוסייה מורכבת ממחוסנים ומחלימים, ניתן לקבוע כי "חסינות העדר" הושגה. על פי הנתונים של האגף לשעת חירום במשרד הבריאות שפורסמו הבוקר, 63% מהאזרחים מחוסנים לאחר שבועיים לפחות ממנת החיסון הראשונה.

פרופ' ערן סגל טען בחדשות סוף השבוע כי "ייתכן שישראל הגיעה לסוג של חסינות עדר. שולי הביטחון כעת רחבים. בגרפים על מגמת התחלואה בחודשים האחרונים אפשר לראות ירידות חדות שנמשכות יותר מחודשיים. מספר המאומתים ירד ב-97 אחוז מאז אמצע ינואר וגם במספר החולים במצב קשה חלה ירידה ניכרת. כל זאת כאשר המשק פתוח ואירועי פורים ופסח עברו בשלום".

לעומת זאת, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' נדב דוידוביץ', מערער על הקביעה לפיה הגענו ל-"חסינות העדר": "מתייחסים למונח בצורה פשטנית של 0 או 1 וזו טעות. נכון להיום ישראל לא נמצאת ב-'חסינות עדר' מעצם העובדה שעדיין מתגלים מאות מקרים מדי יום. אם במחלת החצבת היו מתגלים מאות מקרים חדשים, ודאי לא היינו חושבים שהתגברנו על המגפה כי המשמעות היא שעדיין ישנה העברה של הנגיף בקהילה. כל עוד לא יחוסנו ילדים ותושבי הרשות הפלסטינית - לא באמת נוכל להגיע ל-'חסינות עדר' שמשמעותה היא: אין מקרים חדשים, או מקרים בודדים בלבד".

גם אם לא הגענו להגדרה של "חסינות העדר", פרופ' דוידוביץ' מציין כי לחיסונים יש אפקט משמעותי בהגנה על האוכלוסייה הבוגרת ולכן ניתן להמשיך בפתיחת המשק: "אנחנו רואים את התוצאה העקיפה של החיסונים בהפחתת ההדבקות, וזה מאפשר לנו לקחת צעדים קדימה בפתיחת המשק. עם זאת, הקורונה עדיין נמצאת כאן והיא גם תישאר. מה שמטריד אותי כעת זה שישנם מיליון ישראלים שיכולים להתחסן ועוד לא התחסנו. בתוך כך, קופות החולים משקיעות פחות מאמצים במבצע החיסון ויש תחושה ש-'הורידו רגל מהגז', כשבחודש האחרון ההתקדמות בהתחסנות איטית ביותר".

חיסון (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
"כמיליון ישראלים שיכולים להתחסן טרם התחסנו", אילוסטרציה | צילום: תומר נויברג / פלאש 90

גם פרופ' יהודה אדלר, קרדיולוג בכיר ויועץ קורונה לעיריות הרצליה וראשון לציון טוען שמוקדם להכריז על "חסינות עדר": "כל עוד יש 3.5 מיליון ישראלים שטרם חוסנו, אין 'חיסון עדר' בישראל. אמנם יש ירידה בתחלואה ובתמותה, אבל המספרים היומיים האלו הם יותר גדולים ממה שאפיין את הגל הראשון".

לדבריו של פרופ' אדלר רק כאשר כ-80% מהאוכלוסייה יהיו מחוסנים, נגיע ליעד: "הקורונה לא הולכת לשום מקום והיא נשארת איתנו. כעת על מפקדת אלון לחקור לעומק כל מקרה חדש שמתגלה ולבדוק באמצעות ריצוף גנטי האם מזוהים וריאנטים חדשים. עד אז אסור לנו לטעות: ישראל לא התגברה על המגפה".