עם יותר מ-5.3 מיליון מחוסנים ולפחות 800 אלף מחלימים, הירידה החדה בנתוני תחלואת הקורונה במדינת ישראל ממשיכה ביתר שאת, למרות הפתיחה הנרחבת יחסית של המשק. ברקע הנתונים הללו, פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן העריך אמש (שבת) בחדשות סוף השבוע שייתכן שמדובר בסוג מסוים של חסינות עדר, וטען שיש להסיר עוד הגבלות בזכות "הסיכון הקטן, ושולי הביטחון הרחבים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בגרפים על מגמת התחלואה בחודשים האחרונים אפשר לראות את הירידות החדות שנמשכות חודשיים וחצי", אמר סגל. "מספר המאומתים עומד היום על 270 ביום, ירידה ב-97% מאז אמצע ינואר. גם במספר החולים קשה החדשים יש ירידה ניכרת. וצריך לזכור שהמשק פתוח ואירועים כמו פורים ופסח שחששנו מהם עברו בשלום".

סגל ציין שגם במגזר החרדי היו רק 2 חולים קשה חדשים בלבד בכל השבוע האחרון, ופחות מ-100 מאומתים ביום. גם שיעור הבדיקות הכללי החיוביות עומד על פחות מחצי אחוז. "ייתכן שישראל הגיעה לסוג של חסינות עדר ובלי קשר יש לנו שולי ביטחון רחבים", הסביר סגל. "לדעתי זה מאפשר להסיר חלק מהמגבלות באופן מיידי".

לפי נתוני משרד הבריאות, יש בישראל, נכון להערב, 4,004 מאומתי קורונה פעילים, מהם רק 429 שמאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ כשמצבם של כמחצית מהם, 268, מוגדר קשה. לדעת סגל הנתונים מאפשרים חזרה מלאה ללימודים. "הלכנו בזהירות הרבה זמן ואנחנו רואים שזה עובד טוב, ויש מקום לפתוח ולהחזיר את התלמידים ללימודים מלאים", אמר. "אפשר ללוות את זה בבדיקות, זה סיכון מחושב".

סגל הוסיף: "אפשר גם להסיר את ההגבלה של מסכות בשטח חיצוני, וגם בשטחים סגורים כשכולם מחוסנים וזה רק עשרות אנשים. אם אנחנו רואים שזה גורם לחזרה של הדבקות, אפשר להחזיר שוב את ההגבלות, אבל אני חושב שכרגע הסיכון קטן ומאפשר לנו לקחת את הצעד הבא, ואם זה עובר בסדר, אז ללכת אפילו לחזרה כמעט מלאה לשגרה".

 

פרופסור ערן סגל (צילום: החדשות 12)
"ייתכן שהגענו לסוג של חסינות עדר". פרופ' ערן סגל | צילום: החדשות 12

החל מהיום: הקלות נוספות במערכת החינוך

ובמקביל, כשנותרו רק חודשיים עד סיום שנת הלימודים בחטיבות הביניים ובבתי הספר התיכונים, מחר תצא לדרך סדרת הקלות נוספות במערכת החינוך. בכיתות ד' יבוטלו הקפסולות, כלומר ממחר כיתות א' עד ד' ילמדו ללא קפסולות. בכיתות ז' עד י' יוכלו לעבור בין 4 קפסולות, יבוטלו בדיקות החום והצהרות הבריאות של ההורים, וגם בתיכונים שלפחות 65% מהתלמידים מחוסנים יוכלו לפתוח את כיתות י"א י"ב ללא קפסולות.

שר החינוך גלנט, שר הביטחון גנץ וראשי רשויות רוצים להחזיר את מערכת החינוך באופן מלא. מחר או ביום שני יתקיים דיון חירום על מערכת החינוך ויחליטו או על הקלות נוספות, או על פתיחה מלאה אחרי יום עצמאות.

יעל אודם השתתפה בהכנת הידיעה