החוקרים האפידמיולוגים, שאחראים על איתור המגעים של הנדבקים בקורונה, קיבלו בשעות האחרונות הודעה, שלפיה החל ממחר – כל כללי המערך משתנים. לפי ההחלטה שהתקבלה, אנשים מסוימים שנמצאו חיוביים לקורונה לא יעברו חקירה אפידמיולוגית. הקריטריונים: בני 20 עד 40, ממעמד סוציו-אקונומי גבוה המשתייכים למגזר הכללי. אותם מאומתים לא יתושאלו על ידי חוקרי משרד הבריאות, אלא יקבלו טופס שאותו יצטרכו למלא בעצמם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בני אותם הגילאים, שאינם חרדים, ערבים או דתיים, שגרים בישובים ממעמד גבוה, לא יצטרכו יותר לעבור חקירה. חוקרים אפידמיולוגים ששוחחנו איתם הערב ביקרו את ההחלטה, ואמרו שגם ככה הרבה מאוד אנשים שיקרו בחקירות האפידימיולוגית שלהם, והביעו ספק גדול שייכנסו לקישור באתר האינטרנט, ימלאו את הפרטים ויספרו עם מי באו במגע בתקופה האחרונה.

חוקרים רבים אף מאיימים בהתפטרות, אם משרד הבריאות לא ישנה את ההחלטה.במשרד הבריאות אמרו כי בעקבות העומס הרב והעלייה המשמעותית בתחלואה, לא ניתן כרגע להגיע לכלל המאומתים והמגעים שלהם.

מלשכת שר הבריאות יולי אדלשטיין נמסר: "שר הבריאות אדלשטיין ומנכ"ל משרדו פרופ' לוי לא מכירים החלטה לבצע אבחנה בין מגזרים בחקירות אפדימיולוגיות. ככל שיש כוונה כזאת היא תובא בפניהם בימים הקרובים והם שיכריעו בעניין. עד להחלטה אחרת החקירות האפידימיולוגית יימשכו כרגיל"

לקיחת דגימת קורונה במודיעין עילית (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
שיעור הבדיקות החיוביות ממשיך לטפס | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

בתוך כך, ברקע האפשרות להידוק הסגר - פורסמו הערב נתוני התחלואה המעודכנים, שמצביעים על המשך המגמה המדאיגה של ההדבקה. ביממה האחרונה אובחנו 6,004 נדבקים חדשים בקורונה. נמשכת העלייה בשיעור המאומתים – שהיה הגבוה ביותר בתקופה האחרונה, ועמד על 6.1%. מספר החולים במצב קשה עומד על 739, ומתוכם 177 מונשמים. מאז פרוץ המגפה, מתו 3,384 ישראלים מקורונה.