מדינות רבות ברחבי הגלובוס כבר החלו לחסן את תושביהן, אך גם אם החזרה לשגרה נראית לאופק ברמה הלאומית – נראה שברמה הבינלאומית המצב מורכב הרבה יותר: בדיונים שמתקיימים בארגון הבריאות העולמי בימים האחרונים, הולכת וגוברת התנגדותן של מדינות רבות יותר ויותר אל רעיון הדרכון הירוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אשרת החיסון, אשר עתידה לספק למתחסנים מגוון הטבות כגון חופש תנועה ברחבי העולם, מעלה את החשש בקרבן של כמה מדינות מפני היווצרותה של חובת חיסון עקיפה. אף על פי שאין כיום שום מדינה שמחייבת את אזרחיה בחוק לקבל את החיסון, חלק ממדינות אירופה טוענות כי מדובר בהפעלת לחץ גדול מדי על חירות הפרט.

פרופ' איתמר גרוטו (צילום: מוטי מילרוד, TheMarker)
צילום: מוטי מילרוד, TheMarker

המדינות העומדות בחזית ההתנגדות לקונספט הדרכון הירוק הן גרמניה, אוסטריה ובלגיה, שלושתן ממובילות האיחוד האירופי. פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אשר מייצג את ישראל בוועד העולמי של הארגון, סבור שההתנגדות הזו צפויה להתרחב גם למדינות נוספות בימים הקרובים.

כתבות נוספות בנושא הדרכון הירוק:

רבים בציבור הישראלי תלו תקוות גדולות בדרכון הירוק ובאפשרויות שהחזקתו תעניק להם – בין היתר מעבר חופשי בין מדינות בעולם ללא חובת בידוד – אך מסתמן כי אלו טופחו בשלב מוקדם מדי. ייתכן מאוד שלפחות בשלב הראשון, כלומר בחודשים הקרובים, מדינות רבות באירופה לא תכבדנה את הדרכון הירוק הישראלי, כך שגם אם ישתלם במישור הפנימי – הוא אינו צפוי להיות בעל ערך רק במישור הבינלאומי.