הממשלה השיקה בתחילת השבוע את מתווה הדרכון הירוק, כחלק מהפתיחה ההדרגתית של ענפי המסחר השונים. אולם, גורמים במשרד הבריאות מצננים הערב (שלישי) את ההתלהבות, ומזהירים מעלייה בתחלואה כתוצאה מפתיחה מהירה ולא מבוקרת של המשק. הרקע לדברים: עלייה במקדם ההדבקה, שעומד כעת על 0.86.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות העלייה, מקדם ההדבקה נותר מתחת ל-1, מה שאומר שהמגפה נמצאת במגמת התכווצות. עם זאת, גורמים במערכת הבריאות מסבירים שהנתון הנוכחי הוא תוצאה של עלייה מתונה שהתרחשה בעשרת הימים האחרונים. המשמעות – הפתיחה המתונה והמצומצמת של המשק הובילה לעלייה המדאיגה במקדם ההדבקה.

לטענת אותם גורמים, אם מגמת העלייה תימשך, לא יהיה מנוס מדחיית שלב ההקלות השלישי, הכולל בין היתר פתיחת בתי קפה, מסעדות קטנות וגני אירועים. בנוסף, הזהירו במערכת הבריאות מחזרה אחורה בתוכנית היציאה ומהטלת הגבלות נוספות על הציבור.

יתרה מזאת, ישראלים שמחכים בקוצר רוח לפתיחת השמיים ייאלצו להמתין, לאחר שבכירים במשרד הבריאות הודיעו לשרים שהשמיים יישארו סגורים לפחות עד אחרי חג הפסח.

לנוכח התחזיות הקודרות והחשש מהתקהלויות המוניות במהלך פורים, נראה שהציבור מפנים היטב את המצב. בסקר של מכון "מדגם" עבור N12, 61% מהנשאלים ענו שהם תומכים בהטלת עוצר לילי במהלך ימי החג, לעומת 33% שהתנגדו. כמו כן, 83% הצהירו כי בכוונתם לקיים את תקנות הממשלה ולהימנע מהתקהלויות, לעומת 10% בלבד שבכוונתם להפר את ההנחיות.