התנפלות על החיסונים בחלק ממתחמי החיסון ברחבי הארץ: עומסים נרשמו הבוקר (ראשון) בחלק ממתחמי החיסון לקורונה ברחבי הארץ. בחלק מהתחנות המיוחדות שהקימו קופות החולים השתרכו תורים ארוכים - בין היתר עקב הגעת אנשים להתחסן במנה השנייה - ובמקביל לרבים שמבקשים להתחסן לראשונה ללא תור. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד שהגיע לידי N12, נראה תור ארוך משתרך במתחם חיסוני הקורונה של קופת החולים כללית במבשרת ציון. בקופה מסבירים שהעומסים במקום נבעו מהגעתם של אנשים רבים ללא זימון תור מראש, בעוד שבמתחמים אחרים בארץ של הקופה לא נרשמו עומסים כלל. גם במתחם החיסונים המשותף לקופת החולים מאוחדת ולעיריית תל אביב-יפו ואיכילוב הגיעו הבוקר אנשים רבים, חלקם לקבלת מנת החיסון השנייה - וחלקם כדי להתחסן בפעם הראשונה. נוסף על כך, עומסים נרשמו גם בעמדת חיסונים של קופת חולים כללית ברחובות. 

בקופות החולים מעריכים כי השיא יגיע דווקא מחר (שני), עם "בליץ של חיסונים" - והיעד של 200 אלף מתחסנים ביממה אחת ייכבש. הסיבה לכך היא שנקבעו תורים רבים לחלוקת המנה השנייה ואילו מספרי המתחסנים במנה הראשונה שהיו אמורים להיות פחות משמעותיים בשלב הזה, זינקו בשל ההחלטה שהתקבלה להתחיל לחסן גם בני 45 ומעלה. 

מאז פתיחת מבצע החיסונים נפרסו ברחבי הארץ 227 מתחמי חיסון לקורונה. קופת החולים מאוחדת, על אף שאינה הגדולה ביותר, היא בעלת הפריסה הרחבה ביותר עם 70 מתחמי חיסון. לאחר מכן ניצבת קופת החולים כללית עם 60 מתחמי חיסון ומכבי עם מספר דומה - 58 נקודות התחסנות. 30 מתחמי חיסון נוספים נמצאים תחת חסותם של בתי החולים, ולקופת החולים לאומית יש 9 מתחמי חיסון בלבד.  

חברת צוות בשיבא מקבלת את מנת החיסון השנייה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
הסיבות לעומסים: מתחסנים במנה השנייה ובני 45 ומעלה שמגיעים לראשונה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"אנחנו מבקשים לא להגיע למתחמי החיסון ללא זימון תור על מנת למנוע התקהלות", אומר ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל הרפואה של קופת החולים מאוחדת. "על מנת לקבל את מנת החיסון השנייה יש להגיע בהתאם לזימון מסודר שנקבע מראש ובהתאם לשעה. אנחנו מרוצים מהתקדמות המבצע ומההיענות הגבוהה לקבלת החיסון השני". 

"לגבי המתחם בכיכר רבין, מדובר בשני אזורים נפרדים", הוא מבהיר, "אחד מהם מופעל על ידי בית החולים איכילוב ועיריית תל אביב. אצלנו במאוחדת יש הפרדה מוחלטת מבחינת הצוותים שמטפלים בחיסון השני, למול הצוותים שנותנים את מנת החיסון הראשונה. מבחינת עומסים, מספר האנשים שמגיעים למנה ראשונה דומה למספר התורים שנקבעו מראש למנה השנייה. הכול נעשה בהתאם לזימונים מראש וכרגע מלאי החיסונים מספק אותנו".  

משירותי בריאות כללית נמסר כי "עד כה התחסנו בכללית 1,150,000 במנה הראשונה במקביל למתן המנה השנייה. ברוב רובם של המתחמים ההגעה נעשית על פי זימון ותיאום מראש והתורים מתנהלים כסדרם. במתחמים בודדים יש נקודות זמן שבהם יש קצת יותר עומס אך הוא משתנה משעה לשעה. כך למשל במתחם במבשרת ציון מטופלים הגיעו ללא תורים, אנו מפנים למתחם בארנה ששם יש יותר עמדות ואין המתנה".