גני הילדים ייפתחו גם ביישובים האדומים: ועדת השרים שהתכנסה היום (שישי) כדי להכריע בסוגיית האזורים המוגבלים, הכריעה שהלימודים לגילאי 6-0 ייפתחו ביום ראשון הקרוב, 18 באוקטובר, גם באזורים שמוגדרים מוגבלים - בני ברק, רכסים, אלעד, ביתר עילית, מודיעין עילית ומספר שכונות בירושלים. עם זאת, הסגר בערים אלה יימשך עד יום רביעי, 21 באוקטובר, בחצות.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה הרשמית שפורסמה צוין כי "ועדת השרים לאזור מוגבל אישרה פה אחד את הצעת משרד הבריאות ופרויקטור הקורונה על הכרזה על ערים אדומות כאזור מוגבל לפי חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש"ף-2020. ההכרזה תקפה ל-4 ימים מיום א' ה-18.10 עד יום ד' ה-21.10. צוות שרים בראשות שר האוצר יתכנס מחר כדי לעגן תקנות שיגנו על עובדים מפני פיטורין וכן הצוות יבחן סיוע נוסף לישובים הללו שיינתן ע"י פיקוד העורף ומשרד הפנים". 

ראש הממשלה נתניהו אמר בתום הדיון: "ההחלטה על הסגר הוכיחה את עצמה והביאה לירידה דרמטית בנתוני התחלואה בכל היישובים. עם זאת, נותרו כמה יישובים ואזורים בודדים ברשימת הערים האדומות. אני מעריך מאוד את המאמץ שהתושבים עשו להורדת התחלואה ומקווה שבמאמץ נוסף נוכל להוציא גם את האזורים הללו מרשימת הערים האדומות בהקדם. זוהי המלצת גורמי הרפואה במשרד הבריאות וטוב שוועדת השרים לאזור מוגבל קיבלה המלצה זו פה אחד. נמשיך להיאבק בקורונה כולנו ביחד".
 

 

קבינט הקורונה אישר הבוקר את תקנות משרד הבריאות לכניסת שלב ראשון בהקלות על הסגר באזורים שאינם אדומים. ההחלטות יהיו בתוקף עד ל-31 בחודש: 

עוד אישר הקבינט את תקנות שר האוצר על הפעילות במקומות עבודה שלא מקבלים קהל ויהיו רשאים לפעול בהיקף של 100%. עוד נקבע שמקומות עבודה שאינם פתוחים לקהל הרחב, כגון משרדי עורכי דין, רואי חשבון, משרדי הייטק ועוד, יהיו רשאים לקבל לקוחות באופן מצומצם. לגבי שאר בתי העסק, הפתוחים לקהל הרחב, קבלת קהל אסורה למעט חריגים שנקבעו בתקנות של משרד הבריאות, ומשלוחים מכלל בתי העסק. כמו כן, הוחלט באופן סופי שמסעדות יוכלו להפעיל שירות של איסוף עצמי ("טייק אווי"). 

שוטר במחסום שהוצב באיילון בזמן הסגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

"החלטה זו היא בשורה גדולה לאזרחים רבים שמתמודדים עם אתגרים כלכלים רבים בעקבות הקורונה והסגר. פעלתי, ואמשיך לפעול ככל שיידרש, למען בעלי העסקים, העצמאיים והשכירים בכדי שכל המשק יוכל לחזור לפעילות מלאה", מסר שר האוצר כ"ץ. "אני מבקש להדגיש את החשיבות של כולנו בשמירה על הנחיות הבריאות וזאת בכדי שרמת התחלואה תמשיך במגמת הירידה - דבר אשר יאפשר לפתוח את ענפי משק נוספים שנותרו סגורים, ובהם המסחר, המלונות ותיירות הפנים ועוד תחומים חשובים בהקדם האפשרי". 

קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד (צילום: באסל עווידאת, פלאש/90 )
קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד | צילום: באסל עווידאת, פלאש/90

שר הכלכלה וחבר בוועדת השרים שתכריע, עמיר פרץ, אמר בטרם הישיבה: "כדי שנוכל לממש את תוכנית הרמזור ולקבל את שיתוף הפעולה מהתושבים באזורים האדומים שישארו מוגבלים בתנועה ובפעילות, אנו חייבים לבנות מתווה פיצוי ידוע מראש נדיב יותר וגמיש יותר שיענה על הקשיים של בעלי העסקים ויתמודד עם מצוקות התושבים ברמת התושב הבודד. הקטנת התחלואה זאת מטרה לאומית, אך מחיריה הכלכליים, אותם שילמו וממשיכים לשלם ישראלים רבים, כואבים וקשים לא פחות. לכן, אנו חייבים להכריז לפני ההגבלה, מה יהיה הפיצוי".

חישוב הערים האדומות מתבצע בהתאם לציוני תוכנית הרמזור: מציון 8 ומעלה, במשך חמישה ימים ברצף לפחות ומספר חולים מאומתים של חצי אחוז מכלל המאומתים החדשים. במהלך השבוע הרשימה הזאת הצטמצמה ויצאו ממנה נתיבות, אור יהודה, רמלה ואופקים.

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי החליט היום על שינוי במדיניות הפינוי למלוניות הקורונה - במטרה להוביל לסגירתם ההדרגתית. בהתאם לשינוי בנהלים, לא יועברו משפחות מעורבות - אשר בהם חלק מבני המשפחה חולים בקורונה וחלקם לא, לשהייה במלונות. לעומת זאת, משפחות כאלו שכבר נמצאות במלוניות - ישלימו את תקופת הבידוד וההחלמה כמתוכנן.