פרויקטור הקורונה רוני גמזו מנסה בשעות האחרונות לשכנע כמה מחברי הצוות שלו שלא להתפטר, כך פורסם לראשונה אמש (ראשון) במהדורה המרכזית. מדובר בלפחות שלושה מומחים מהצוות הקרוב שמייעץ לגמזו במגן ישראל, והם מאיימים להתפטר בעקבות הפתיחה הפיראטית של תלמודי התורה הבוקר. במקביל, הממונה על המאבק בקורונה במגזר החרדי הודיע: "מוסדות ועמותות שיפרו את ההנחיות מסתכנים בהליך פלילי". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לגמזו ברורה המשמעות הציבורית הגדולה שלפחות 3 אנשים מסביבתו הקרובה מתפטרים. עדיין לא ברור אם הניסיון שלו הצליח ואכן בסופו של דבר יימנעו ההתפטרויות הללו. בישיבות פנימיות של צוות מגן ישראל אמר היום גמזו שהפתיחה של תלמודי התורה עלולה לגרום לריסוק אמון הציבור בתהליך היציאה מהסגר.

עוד עלה בדיונים שגם הוא וגם בעלי המקצוע האחרים חושבים שאסור בשום אופן לדון בכל מתווה של הגדלת התקהלויות ומתווים נוספים להגדלת מספר המשתתפים בחתונות. מלבד זאת, פרויקטור הקורונה חושב שצריך להקדים את ישיבת הקבינט שנקבעה ליום שלישי אחר הצוהריים. הוא מתעקש לקיים את ישיבת הקבינט כבר מחר כדי לדון במצב של תלמודי התורה.

ראש הממשלה נתינהו והפרויקטור רוני גמזו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
ראש הממשלה נתניהו ופרויקטור הקורונה רוני גמזו | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתוך כך, נראה כי הועבר אמש מסר מטעם פוליטיקאים לבכירי הרבנים החרדים - תנסו להשתלט על המצב, אם לא יהיה סיכון שלא נסכים למתווה פתיחת הישיבות ביום שלישי. במקביל, הממונה על המאבק בקורונה במגזר החרדי הוציא הערב הודעה ובה הבהיר כי מותרת פתיחת הגנים בגילאי 0 עד 6, אבל אסורה פתיחת מוסדות החינוך לילדים בגילים בוגרים יותר. 

"על אף הירידה ברמת התחלואה, חשוב להבהיר באופן חד-משמעי כי חל איסור מוחלט לפתוח תלמודי תורה או כל מוסד חינוכי המיועד לילדים שמעל גיל 6, שלא בתנאי פנימייה, בהתאם למתווה שנקבע בתקנות", נמסר מטעם נומה. "מוסדות ועמותות שיפרו את הנחיות ויפעלו בניגוד לחוק מסתכנים בהליך מנהלי או פלילי וכן בשלילת רישיון וביטול תקציבים במקרים המתאימים".

משה גפני בוועידה בתל אביב (מרץ 2019) (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
גפני: "נבחנת האפשרות למציאת מתווה מוסכם של צמצום מספר הילדים בכיתות" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בעקבות הסערה על פתיחת תלמודי התורה, יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני, שוחח הערב עם נתניהו. בהודעה שיצאה לתקשורת מטעמו נכתב כי "ח"כ גפני הבהיר לרה"מ את דרישתו של מרן שר התורה (הרב קניבסקי) בדבר חשיבות לימוד התורה של תלמודי התורה והישיבות. נבחנת האפשרות למציאת מתווה מוסכם של צמצום מספר הילדים בכיתות, ולימוד במרחבים גדולים ומרווחים בבתי הספר של 'החינוך העצמאי' ובבתי הספר של הבנות שלא לומדים כעת, תוך כדי שמירה על הנחיות משרד הבריאות".

אמש, שר הבריאות יולי אדלשטיין קיים הצהרה לתקשורת באוניברסיטת אריאל והתייחס לדיווחים על כך שתלמודי התורה נפתחו בניגוד גמור להנחיות. "אף אחד לא נתן שום אישור לפתוח מוסד חינוכי שהוא לא לגילאי 0 עד 6 ומי שעושה את זה צפוי לקנסות כבדים, שלילת רישיון ושלילת תקציבים מהמוסד", אמר. "צריך לדעת ולא להיות מופתעים שהמדינה כביכול מתעללת במוסד זה או אחר".