הסגר השלישי כבר בדרך? פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, חושש מפני התדרדרות בנתוני התחלואה שייאלצו את ישראל להתקדם לכיוון סגר שלישי, כך פורסם הערב (בשני) בחדשות 12. גמזו חושש כי תוך שבוע עד 10 ימים מקדם ההדבקה בארץ עלול לטפס חזרה ל-1, ולאיים כל המשך ההקלות כמתוכנן. מה אפשר לעשות כדי למנוע את הסגר הנוסף? כל הפרטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כבר בדיון בקבינט הקורונה היום הזהיר גמזו: "ההערכה שלנו היא שיש תחלואה חבויה של א-סימפטומטיים. כל פתיחה יוצרת הגדלה של המגעים. אנחנו עוקבים אחרי זה ורואים שינוי מהותי בתנועתיות בישראל. אם אני צריך לנבא את ה-R על פי התנועתיות, הוא יהיה שווה ל-1". 

בדיקות קורונה מהירות (צילום: דוברות כללית)
בדיקות קורונה מהירות | צילום: דוברות כללית
שוק הכרמל קורונה (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
סגר בשוק הכרמל | צילום: Miriam Alster/FLASH90

על פי ההערכות של הפרויקטור ישראל כלולה להגיע למקדם הדבקה הגדול מ-1 כבר בשבועיים הקרובים, ולמה זה מטריד? כי כשמגיעים ל-1 ממשיכים לטפס, וכולנו יודעים איך זה ייגמר: בסגר שלישי.

אז מה צריך לעשות כדי לא להגיע לשם? גמזו טוען כי יש צורך בעוד בדיקות, שיתוף פעולה טוב יותר בחקירות האפדימיולוגיות - 30%-50% מהחולים שמתקשרים אליהם לחקירה אפידמיולוגית, משקרים או מסרבים למסור מידע בחקירות. הפרויקטור אף טוען כי על מנת להינצל מסגר נוסף יש צורך בהקפדה יתרה על עטיית המסיכות, למרות ההיענות הרחבה יחסית של הציבור.

המשימה הבאה: התחלואה הסמויה

 ובתוך כך במסמך פנימי של משרד הבריאות נכתב על מנת לאתר את התחלואה החבויה, יש צורך ב-30,000 בדיקות ביום. ההנחה היא שהתחלואה עלולה לעלות בצורה לינארית עד 30,000 בדיקות ממוצע ליום. אתמול, למשל, היו 649 מאומתים חדשים על 21,894 בדיקות, אז בעצם בתוספת התחלואה החבויה היו 889 מאומתים חדשים.

לעומת זאת, אם בוצעו מעל 30,000 בדיקות בממוצע ליום, מניחים שלא הייתה תחלואה חבויה משמעותית. בשבועות האחרונים, ייתכן שהיו 2,400 - 2,700 מקרים שהיו מתגלים לולא הייתה עלייה משמעותית במספר הבדיקות.